Мабуть, найдорожчий «нереалізат» в історії приватизації нашої держави — найбільшу вітчизняну телекомунікаційну компанію — після виснажливих років пошуку покупця таки можуть передати у приватні руки. Таку вказівку, як повідомили його соратники, особисто дав глава нашої держави. А слова гаранта виконавча влада, як відомо, виконує чітко.
Експерти вже давно радили передавати «Укртелеком» «у добрі руки», але кілька урядів — один за одним — хоча й декларували своє бажання, але ніяк не спромоглися організувати конкурс із продажу. Дивну повільність дій влади пояснювали дуже просто: продати підприємство заважають його міноритарні власники — люди, які де–факто управляють «Укртелекомом», не витративши на це жодної копійки. Свого часу, як відомо, на пільгових умовах продали сім відсотків акцій компанії.
Уряд Миколи Азарова також не став винятком: голова ФДМУ Олександр Рябченко ще навесні повідомив, що «Телеком» продадуть. Йшлося про 67% акцій зі стартовою ціною 12 млрд. гривень. Інтерес до компанії хоча й суттєво зменшується щороку, але таки існує. І його висловили російський «Ростелеком», німецький «Дойч телеком», угорський «Мадяр телеком», японська «Номура» і турецький «Тюрксел». «Інтерес є у російських інвесторів», — відповідно до політики влади розставив акценти пан Рябченко.
Лецитатор готував свій молоток на початок осені, але раптом віце–прем’єр Андрій Клюєв заявив, що роздержавлення «Укртелекому» відбудеться не раніше 2011 року. Мовляв, такий крок виглядатиме невчасно. Фонд держмайна став по стійці струнко. «Підприємство приватизують, але точно не у вересні. Ми просто не встигнемо», — доповів тоді Рябченко. Натомість інший віце–прем’єр, Сергій Тігіпко, заявив, що державі не потрібна структура, яка тільки нарощує борги, і ще раз повторив тезу, яку всі знали й без нього: за останній час «Телеком» подешевшав удвічі. А для того, аби підняти підприємство, потрібна гігантська як для кризи сума — до 300 млн. гривень, яких у держбюджеті, звісно, немає.
Тим часом нардеп від правлячої Партії регіонів Юлія Новикова повідомила українцям, що буцімто пошуком покупця для «Укртелекому» займається особисто перша особа в державі. І що нібито Віктор Янукович дав указівку роздержавити компанію «за тендером і без скандалів». «Є воля Президента», — аргументувала пані Новикова фактором, який нині успішно заміняє в Україні чинне законодавство. Причому продати гіганта зв’язку мають до Нового року, і не дві третини акцій, а весь! Тверду налаштованість влади вчора підтвердив Сергій Тігіпко: «Ми виставляємо на продаж весь пакет «Укретелекому». Втім Прем’єр Микола Азаров на пряме питання «скільки?» відповів ухильно: «Пакет залишається незмінним». Тобто можливості для реверансу чиновники за собою залишили.