Громадська організація «Дорожній контроль» подала позовну заяву на Міністерство внутрішніх справ, у якій просить суд визнати незаконною інструкцію з питань діяльності підрозділів ДПС ДАІ (наказ МВС №111 від 27.03.2009). Як ідеться в повідомленні позивачів, у Законі України «Про міліцію» зазначено винятковий перелік підстав для зупинки автомобіля: порушення Правил дорожнього руху, технічна несправність машини, забруднення навколишнього середовища, незаконне керування. Натомість згадана інструкція повноваження інспекторів значно розширює.
Зокрема, водія можуть зупинити в разі проведення операцій, відпрацювань та оперативних планів. «Якщо ж водій намагається послатися на закон, співробітник ДАІ заявляє, що діє на підставі інструкції, затвердженої наказом МВС», — кажуть у «Дорожньому контролі» й називають причини на кшталт «відпрацювання міста» нісенітницею. «У даному випадку закон визначає винятковий перелік причин для зупинки, а інших підстав просто не може бути, — обурюється в коментарі «УМ» керівник ГО «Дорожній контроль» Ростислав Шапошніков. — Уявіть собі: до вас уночі прийде у квартиру міліціонер і перевірятиме, чи є у вас якісь незаконні речі. Це ж абсурд. Якщо є порушення — прошу, зупиняйте! А нема — вибачте».
На судове засідання до Окружного адмiнiстративного суду з’явилися представники МВС, Мін’юсту та Державтоінспекції. Усі вони виступили категорично проти задоволення позову «Дорожнього контролю», кажуть в організації. У МВС вважають, що інспектори ДАІ мають право зупиняти транспортні засоби, навіть якщо водій абсолютно нічого не порушив.
Наразі суд оголосив перерву до 29 вересня. «У МВС уже налякані таким позовом, усе буде серйозно, не виключаю тиск на суддів», — каже Ростислав Шапошніков.
Більшість водіїв, зрозуміло, на боці «Дорожнього контролю». «Заборону патрулям Державтоінспекції зупиняти транспортні засоби без порушення водієм Правил дорожнього руху треба затвердити на законодавчому рівні, — сказав «УМ» водій Владислав. — Залишити можна винятки, як–то проведення співробітниками ДАІ спецоперації із затримання правопорушника. Утім цей перелік виняткiв повинен бути дуже стислим, адже навіть сьогодні даішники часто зловживають і на запитання, на якій підставі мене зупинили, відповідають про проведення профілактики на дорогах столиці. Щоправда, дізнатися, чи це так насправді, водій можливості фактично не має. А нерідко людина поспішає на роботу чи ділову зустріч, і примха інспектора зупинити, «бо так хочеться», в такому випадку суттєво обмежує права водія як громадянина».