Українське слово тепер лунає і на Туманному Альбіоні. Учора представники Кембриджського університету презентували перший у Західній Європі курс україністики. У найвідомішому навчальному закладі світу на постійній основі розпочинає роботу Українська програма, в рамках якої студенти зможуть вивчати українську мову та культуру.
Українська програма, ініційована Департаментом славістики, експериментально почала діяти ще у 2008 році. Основна мета унікального курсу — поглиблення знань про Україну, її історію, культуру, мистецькі здобутки, суспільний внесок у розвиток Східної і Західної Європи. Відомо, що реалізація такого проекту — справа не проста і не дешева. Український бізнесмен Дмитро Фірташ iз власної кишені виділив чималу фінансову допомогу на його здійснення — 4,3 мільйона фунтів стерлінгів забезпечили йому статус члена Гільдії покровителів Кембриджу.
Як заявив професор Департаменту лінгвістики, глава гуманітарних наук Кембриджського університету Саймон Франклін, пробні курси з україністики в університеті проводяться останні п’ять років. «Проте лише тепер з упевненістю можна сказати, що ці курси є справді важливі і цікаві для громадськості. Є необхідність у їх постійній реалізації. Спочатку виникало запитання, що ж таке україністика взагалі? Але дослідження в цій галузі викликали велике здивування і зацікавлення не лише серед студентів, а й викладачів», — каже він.
Упродовж двох років українська програма стала одним iз найбільш активних центрів на факультеті сучасних та середньовічних мов. За словами керівника української програми Кембриджського університету Рорі Фінніна, два тематичні курси традиційно відвідують більше сорока студентів. «Це відкриті заняття, де ми освоюємо базовий рівень української мови, читаємо в оригіналі українських класиків. Великий інтерес до всього українського спонукає нас до розширення навчальної програми. Тепер студенти мають змогу не лише прочитати українське слово, а й сприйняти його візуально, переглядаючи фільми Олександра Довженка. А в майбутньому плануємо розробити повний курс історії України». Навчальні години дають студентам можливість вивчати як імпресіоністську прозу Миколи Хвильового, так і ознайомитись iз сучасними літературними знаменитостями, у списку яких чільне місце посідає Юрій Андрухович.
Романія ГОРБАЧ