Згідно з дослідженням, проведеним групою словацьких, американських та українських учених, рослини у зоні відчуження, навчилися захищати себе від радіації. Результати дослідження опубліковано в журналі «Енвайронментал саєнс». «Якимось чином рослини змогли адаптуватися до радіації, i ми хотіли дізнатися, які молекулярні зміни в них виникли», — каже один з авторів дослідження, генетик Словацької академії наук Мартін Гайдук.
Учені виростили льон у радіоактивній землі, а згодом порівняли його з льоном, вирощеним у чистому ґрунті. Аналіз показав зміни в рівнях протеїнів не більше 5 відсотків. Учені вважають ці зміни захисним механізмом, за допомогою якого льон захистив себе від радіації. «Не думаю, що хтось захоче це їсти, але згодом, припускаю, ці землі можна буде використовувати», — зазначив Мартін Гайдук.
А от українські науковці ставляться до відкриття скептично, утім погоджуються, що в Чорнобильській зоні можна вирощувати рослини для технологічних потреб: «Там можна було б посіяти ріпак чи картоплю для виготовлення спирту. Однак чи буде це економічно виправдано? Робота в умовах радіації дуже дорого коштуватиме замовнику», — розповiв «УМ» Віталій Гайченко, професор кафедри радіобіології та радіоекології Національного університету біоресурсів та природокористування. Гайченко погоджується, що через 25 років після трагедії радіації в зоні відчуження значно менше, однак каже, що в землі ще можуть залишатися багато небезпечних елементів.