Щороку 24 вересня на нашій планеті відзначають Всесвітній день хвороби Альцгеймера. Цьогорічний пройде під гаслом «Старече слабоумство — час діяти». З нагоди цього дня Світовий центр Альцгеймера підготував і вчора оприлюднив спеціальний звіт, в якому наголошується, що у світі спостерігається зростання захворюваності на старече слабоумство та зазначається, що витрати, пов’язані з лікуванням та доглядом за хворими, які потерпають від цієї хвороби, у 2010 роцi зростуть до 600 млрд. доларів. Це, в середньому, один відсоток від вартості ВВП кожної країни. У дослідженнi вказується, що слабоумство стало однiєю з головних глобальних проблем ХХІ століття, зокрема, і в зв’язку зi зростаючими фінансовими витратами.
На цей час приблизно 70 відсотків хворих на цю невиліковну хворобу мешкають у багатих країнах Західної Європи та Північної Америки, йдеться у звіті. Але найближчим часом можливий різкий стрибок кількості захворювань у Китаї, Індії та країнах Латинської Америки, де почала зростати тривалість життя. На цей час у світі нараховується приблизно 36 мільйонів осіб iз хворобою Альцгеймера. Учені підрахували, що в 2030 році їх буде 66 мільйонів, а 2040 року кількість хворих зросте до 80 мільйонів, а 2050 — сягне 115 мільйонів. Появою такої велетенської проблеми i пояснюють гасло цьогорічного Дня хвороби Альцгеймера: «Старече слабоумство — час діяти».
Хвороба спочатку виявляє себе у збоях пам’яті та логічного мислення. Від неї потерпають приблизно п’ять відсотків осіб віком старше 65 років. Серед осіб за 80 років на неї хворіють вже 40 відсотків. Але вона діагностується навіть у 50–річних, які мали в родині хворих на Альцгеймера. Оскільки перші ознаки хвороби Альцгеймера часто сприймаються оточуючими як старечі дивацтва, то у світі офіційно діагностовано лише 20 відсотків випадків захворювання. Хвороба не оминає ні бідних, ні багатих. Від неї тепер потерпає відома французька акторка Анні Жирардо, через неї пішли з життя відома акторка Ріта Хейворт, співак та актор Дін Мартін, президент США Рональд Рейган.
2006 року виповнилося 100 років вiдтодi, коли хворобу відкрив та описав доктор Алоїз Альцгеймер. Відтоді наука здійснила велетенський поступ у галузі її діагностування та лікування, але науковцi так остаточно й не встановили причини її виникнення та не знайшли методи надійного лікування.