Європарламент прийняв учора нові правила, за якими всім членам ЄС буде гарантовано енергетичну безпеку та європейську газову солідарність, повідомляє польська інформагенція ПАП. Депутати Європарламенту та відповідні комісії попередньо узгодили ці правила з усіма країнами–членами ЄС. Ними передбачається і юридично зобов’язується розбудова енергетичної інфраструктури на всій території Європейського Союзу. Пiд час переговорів окремі корисні для найменш захищених країн ЄС записи були дещо змінені та послаблені, але й у такому вигляді вони гарантуватимуть повну і значно вищу, ніж досi, енергетичну безпеку кожному члену ЄС.
Зокрема, згідно з цими правилами, якщо проблеми з поставками газу виникають в однієї країни, то Єврокомісія оголошує надзвичайний стан, якщо у двох країн — то зобов’язана негайно активно діяти. Окрім того, офіційний Брюссель отримує право наказувати окремим країнам змінювати свої плани реагування та вирішення газових проблем, якщо визнає, що вони не гарантують спільної, солідарної відповідальності за кризу, що виникла. Правила також у примусовому порядку змушують окремі, менш захищені країни розбудовувати спільну для ЄС енергетичну інфраструктуру.
У правилах є також записи, за якими окремим країнам дозволяється вільно торгувати закупленим у Росії газом та перепродавати його туди, де спостерігається недобір. Наразi такі операції неможливі, бо їх забороняє «Газпром». Завдяки таким заборонам він може чинити політично–енергетичний тиск на певні країни–члени ЄС. Нові правила енергетичної безпеки ЄС набудуть чинності ще цього року, але на повне впровадження всіх положень, що містяться в них, країни–члени ЄС отримують iще чотири роки.