На три дні поліцейські НьюЙорка забули про відгули, відпустки й лікарняні. Правоохоронні служби міста, а також спецслужби США приведено в режим підвищеної бойової готовності у зв’язку з Самітом тисячоліття, який відкрився вчора в рамках чергової сесії Генасамблеї Організації Об’єднаних Націй. Хоч мешканці НьюЙорка й звикли до кількагодинних заторів, цими днями їм не позаздриш — у зв’язку зі скупченням рекордної кількості глав держав та інших поважних осіб, цілі райони міста перекрито для проїзду «звичайних» автомобілів.
Нинішній «тисячолітній» саміт насправді можна назвати самітом десятиріччя, адже попередній такий захід відбувся у листопаді 2000 року. Тоді світові лідери ухвалили рішення об’єднати зусилля у боротьбі з бідністю, голодом та хворобами. План було затверджено на 15 років, і відтоді низка країн, у тому числі й деякі наші недалекі сусіди, домоглася значних успіхів у зниженні бідності, розвитку освіти, захисті здоров’я дітей, боротьбі з туберкульозом, СНІДом тощо. Проте, як зазначають експерти, без додаткових заходів досягнення поставлених «цілей розвитку тисячоліття» у багатьох країнах залишається «під питанням». Тож іще п’ять років вирішили не чекати, обговоривши найважливіші проблеми вже зараз.
«Президент у місті», «В ООН відбуваються заходи» — відповідні написи на світлових табло попереджають ньюйоркських водіїв, що до центру міста краще не потикатися. Щоправда, президент США Барак Обама приїде на саміт лише завтра. Але й без нього місцевій поліції є кого охороняти: станом на вчора до НьюЙорка з’їхалися вже понад 130 глав держав. Серед них і президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад, проти приїзду якого під будівлею ООН збираються нечисельні пікети. У неділю глава Ірану зустрівся з генеральним секретарем ООН Пан Кі Муном і вкотре запевнив, що його країна почала ядерну програму винятково в мирних цілях.
Сьогодні до НьюЙорка вилітає і Президент України Віктор Янукович. Окрім виступу перед Генасамблеєю ООН, у нього запланована окрема промова перед громадськістю, яку організовує Атлантична Рада.
Завтра Саміт тисячолітття завершиться. Упродовж трьох днів його учасники планують обговорити найважливіші теми розвитку світової економіки, проблеми кліматичних змін тощо. За підсумками засідання планується ухвалити резолюцію про цілі розвитку людства на майбутнє.