Сьогодні офіційно стартує виборча кампанія перегонів на місцях. Не випадково, ще позавчора «губернаторів», голів облрад, мерів великих міст тощо зібрали на так звану Раду регіонів у місті Буча, під Києвом. Зрозуміло, що центральна влада хотіла «звірити годинники» з місцевим самоврядуванням, або принаймні спробувати це зробити. Виступаючи перед аудиторією, Президент Віктор Янукович грізно застеріг держслужбовців усіх рівнів від використання адміністративного ресурсу під час місцевих виборів–2010.
Глава держави також закликав чиновників «бути справедливими й обережними», не втручатися у діяльність виборчих комісій. Ну й звісно ж, створити рівні можливості як під час проведення передвиборчої агітації, так і під час самих виборів 31 жовтня. Віктор Янукович вимагає від усіх суб’єктів виборчих перегонів не політизувати виборчий процес, щоправда, головні «блискавки» направив у бік опозиції. Мовляв, саме вона хоче дестабілізувати процес, щоб знову прийти до влади.
Утім чимало незалежних експертів мають сумніви щодо щирості намірів нової влади і вважають подібні заклики не більш ніж «солодкоголосою демонстрацією псевдодемократичності». Адже «міни» закладені у змінене новою коаліцією виборче законодаство, обов’язково «вибухнуть», а в листопаді вся країна може прокинутися й зрозуміти, що й на місця прийшла нова влада із одним партійним прапором, вважає народний депутат від «НУНС» Юрій Ключковський.
Звісно, чимало залежить від правоохоронців, які мають боротися з порушеннями виборчого законодавства, незважаючи на політичні прапори. «І факти, якщо від членів виборчих комісій будуть вимагати захворіти, вкрасти печатку, підпалити тощо — прокурори і правоохоронні органи будуть за це відповідати», — підкреслив Президент i додав, що окремих керівників підрозділів можуть і звільнити.
На заклик глави держави миттєво відреагував Генпрокурор Олександр Медведько, який у четвер проводив власну «раду регіонів» — до Києва на колегію ГПУ з’їхалися керманичі прокуратур з усіх областей. «У ході виборчого процесу правоохоронні органи повинні діяти на принципах законності та об’єктивності, не допускати втягнення органів прокуратури в політику», — наголосив пан Медведько підлеглим. На час виборчої кампанії на Різницькій навіть створили спеціальну робочу групу, яка миттєво реагуватиме на найсуттєвіші порушення виборчого законодавства.
А от керманич МВС Анатолій Могильов ще напередодні президентських «настанов» заявив про власне бачення ролі міліції під час перегонів. Оскільки слів очільника держави про рівні можливості міністр ще не чув, тож запевнив, що міліція «готова адекватно відреагувати на будь–які дії політичних сил на місцевих виборах, аж до крайньої агресії і поливання брудом, різних інсинуацій». Від кого МВС очікує агресії, зрозуміти не важко. Добре, що керівництво МВС не забуває і про своє головне завдання — не допустити порушень громадського порядку. Втім яку кількість особового складу планується задіяти — міністр Могильов поки що не може сказати.