Як розповів «УМ» директор Українського центру грипу та ГРІ МОЗ України, доктор медичних наук Олександр Гриневич, на Україну насуваються три штами грипу, які вже бували на нашій території. Це штам групи А «Каліфорнія» (він же пандемічний, він же «свинячий») Н1N1, штам А «ПЕТС» Н3N2 та штам грипу В «Брізбан». Ці три штами, за прогнозами ВООЗ, будуть циркулювати в північній півкулі (відповідно, і в нас теж) в епідсезоні 2010—2011 років.
Фахівці радять: для того щоб не підхопити інфекцію, яка може призвести до серйозних ускладнень серцево–судинної та інших систем, людям варто зробити щеплення. Усі вакцини проти грипу, які пройдуть реєстрацію в Україні (цей процес ще триває, тому фахівці поки не можуть точно сказати, які саме виробники представлять свою продукцію на українському фармринку), будуть містити три компоненти, щоб створювати штучний імунітет проти названих вище штамів грипу. Тобто нам не доведеться окремо шукати укол від «звичайного» та «свинячого» грипу — усе буде, так би мовити, в одному флаконі.
Утім, як розповіли «УМ» у чотирьох приватних кабінетах щеплення, розташованих у Києві, на сьогодні при всьому бажанні поки неможливо вакцинуватися від грипу. Причина проста — немає препаратів. «Зателефонуйте нам через місяць, на початку жовтня, — порадили нам в одній клініці. — До того часу вакцину завезуть у місто, протестують у наших інститутах, та й СЕС дасть добро на застосування».
За словами лікарів, у відсутності вакцини немає нічого дивного. Адже спеціалісти тільки–но перереєстрували штамовий склад вакцини в Україні. І на те, щоб оформити угоди, зробити відповідні проплати, завезти препарат, потрібний певний час.
«Кожна людина, яка захоче вакцинуватися, буде мати антигени всіх трьох штамів, актуальних у цьому епідсезоні, — зазначає пан Гриневич. — І не треба непокоїтися, що наразі вакцини ще поки до нас не завезли. Щеплення від грипу можна робити і в жовтні, і в листопаді, грудні і навіть у січні. Чому? Бо по всій території України — різна картина захворюваності. І якщо ви не встигли прищепитися в листопаді, а вирішили зробити це в січні, — будь ласка! Тому що, наприклад, штам В «Брізбан», від якого захистить вакцина, активується, як правило, у весняний період: у березні, квітні. І вчасна вакцинація може вберегти вас від захворювання. Загалом від грипу завжди можуть бути важкі наслідки, особливо в людей, які не мали контакту з цим вірусом. А оскільки переважна більшість українців торік не хворіли на пандемічний грип, то він, як і в минулому році, залишається небезпечним. Від нього можна очікувати різних неприємностей, особливо якщо людина несвоєчасно звернеться по медичну допомогу».
Щодо початку епідемії грипу та ГРВІ, то в Центрі грипу зазначають: точних прогнозів сьогодні ніхто не дає. «Починаючи з вересня, йде незначний підйом захворюваності на ГРІ, який повторюється роками, а тому є нормальним для цього періоду, — пояснив «УМ» Олександр Гриневич. — Це пов’язано з тим, що діти йдуть до школи, батьки повертаються з відпусток та йдуть на роботу, студенти починають навчання, тобто люди більше контактують у закритих колективах. І на цьому фоні збільшується загальна захворюваність, яка поступово зростає із настанням заморозків, снігопадів, коли населення все більше хворіє на застуди та інші ГРЗ. Як буде розвиватися картина далі, будемо бачити. Коли буде значний підйом захворюваності, початок епідемії, ми обов’язково поінформуємо. Але, як правило, така епідемічна ситуація в нас спостерігається у січні–лютому».