Парламент відмовився внести в четвер зміни до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо страхового стажу, запропоновані БЮТівцем Валерієм Сушкевичем. Ним пропонувалося врегулювати перерахунок пенсій для працюючих пенсіонерів, а також зарахувати до страхового стажу декретну відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами (тут маємо уточнити, що йдеться про період перед пологами, а також після них тривалістю три місяці, а не про відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку). Одначе депутати соціальний законопроект не підтримали: за нього проголосували лише 38 нардепів при необхідних 226.
«Що стосується вагітності й пологів, то норма законопроекту уточнювала право матері залучити цей період свого життя до страхового пенсійного стажу, — пояснює «УМ» Павло Розенко, колишній перший заступник міністра праці й соціальної політики. — Оскільки до цього в законі йшлося тільки про тимчасову непрацездатність, яка враховувалась до трудового стажу. Звичайно, було б правильно й корисно залучити туди і період вагітності й пологів, адже ці кілька місяців випадіння зі стажу можуть уплинути в подальшому на пенсію жінки, особливо якщо вона, приміром, виходить на пенсію достроково. Друга частина законопроекту уточнювала положення для працюючих пенсіонерів. Це був важливий момент, тому що, на жаль, чинне законодавство зараз не є збалансоване у цьому питанні. Права працюючих пенсіонерів сьогодні урядом порушуються. Згідно з чинним законодавством, працюючий пенсіонер має кожні два роки отримувати перерахунок своєї пенсії за минулорічною середньою заробітною платою в Україні. Проте, як відомо, на сьогодні уряд здійснює перерахунки працюючим пенсіонерам не за середньою зарплатою 2009 року, а ще 2007–го!» Звичайно, є велика різниця між рівнями заробітних плат у цих роках. І саме цю колізію пропонував урегулювати Валерій Сушкевич.
«Найцікавіше, — продовжує пан Розенко, — що свого часу цей законопроект був унесений на розгляд ВР депутатами від Партії регіонів, але відправлений на доопрацювання, а вчора його завалили голосами цієї ж фракції. Очевидно, передвиборча риторика змінилася жорстким прагматизмом уряду, який намагається стабілізувати ситуацію в Пенсійному фонді передусім за рахунок середнього класу і малозабезпечених громадян. Адже за риторикою про пенсійну реформу, впродовж півроку свого керування чиновниками фактично не зроблено жодного реального кроку. А підвищення пенсійного віку та мінімального страхового стажу до справжньої пенсійної реформи не мають жодного відношення. Реформу треба починати з установлення справедливості в пенсійній системі. Щоб усі громадяни отримували пенсію за єдиними правилами. А не ділити людей на пенсіонерів вищого сорту (вони отримують пенсії з розрахунку близько 90% своєї зарплати) і на всіх решту (які отримують лише 45% від заробітку)».