У міліцейському відомстві не проти розширити повноваження так званих ветеринарів у погонах. На думку начальника Управління ветеринарної міліції з проведення карантинних ветеринарних заходів МВС Сергія Оксюти, у структурі міліцейського відомства варто створити такий орган, який опікувався б не лише аспектами ветеринарії, а й пов’язаними з нею аспектами санітарії та екології.
Як пояснив «УМ» співробітник Департаменту зв’язків iз громадськістю МВС Геннадій Карпюк, такий підрозділ міг би не лише протидіяти загрозам поширення африканської чуми свиней, захворювань худоби на ящур тощо (як це є зараз), а й опікувався б екзотичними тваринами, яких так звані фотографи нещадно експлуатують на пляжах у курортний сезон.
«Ніхто не відає, в якому стані та макака чи папуга перебуває і чим хворіє, — зазначає пан Карпюк. — Натомість у багатьох країнах: США, Угорщині, Росії, Австралії — доволі ефективно діє екологічна поліція. Створити щось подібне пропонувалося й в Україні, але далі розмов справа не пішла. Звісно, на створення ветеринарно–санітарно–екологічної міліції потрібні зміни у законодавстві, кошти на лабораторії і техніку. Адже Україна — держава з великим сільськогосподарським і транзитним потенціалом».
Мало цього, міжнародне протиепізоотичне бюро хоче створити ветеринарну поліцію та взяти за її основу структуру вітчизняної Державної ветеринарної служби.
На Богомольця, 10 заперечують доцільність ліквідації ветеринарної міліції (а такі думки є у вітчизняному політикумі). Мовляв, такі спроби вже були у 2000 році, але тоді ветеринарна міліція встояла, а згодом, під час епідемії «пташиного» грипу в Північному Криму та на Херсонщині, ця служба довела своє право на існування.
Інший приклад: свого часу Грузія та Росія позбулися ветеринарів у погонах, у результаті росіяни досі не можуть впоратися із африканською чумою свиней (АЧС), яка з 2007 року поширюється з Кавказу (Грузія, Вірменія, Чечня) далі на північ. За даними Держветслужби РФ, половина зареєстрованих цього року осередків свинячої чуми (всього їх 70) розташовані в Ростовській області, а сама чума поширюється зі швидкістю 350 км у рік iз півдня на північ. За прогнозами, до 2012–го вона досягне Підмосков’я.
Не далеко чумі лишилося й до українського кордону. Наразі ветеринарною службою разом із міліцією вже перевірено майже 20 тисяч господарств, які вирощують свиней, переробляють та продають свинину. Ледь не в кожному другому випадку ветеринари в погонах виявили порушення, винних оштрафовано на загальну суму 300 тисяч гривень. На прикордонних шляхах, що ведуть у райони РФ із неблагополучною епізоотичною ситуацією (Донецька та Луганська області), виставлено додаткові міліцейські пости.