Сполучені Штати Америки офіційно завершили воєнну кампанію в Іраку. «Сьогодні я оголошую про те, що бойовим діям США в Іраку покладено край. Операцію «Іракська свобода» завершено, і народ Іраку тепер покладає на себе відповідальність за підтримання безпеки в країні», — заявив позавчора пізно ввечері у телезверненні до народу президент США Барак Обама. Цією заявою він фактично «поставив галочку» навпроти виконання одного з пунктів своєї виборчої програми.
Учора віце–президент США Джозеф Байден, який спеціально прибув із цією місією до Багдада, взяв участь у церемонії «передачі командування» іракським силам. У зв’язку з цим Білий дім поширив заяву, в якій підтвердив, що «всі американські війська залишать Ірак до 31 грудня». Прибув до Іраку й міністр оборони Роберт Гейтс, який проконтролював згортання воєнної місії.
Поки що ж у країні залишаються ще 50 тисяч американських військовослужбовців, завданням яких тепер є надання консультаційної допомоги місцевим силам безпеки. Втім озброєні вони не гірше, ніж ті бойові частини, які тиждень тому залишили Ірак. Недарма ж президент США, оголосивши про закінчення однієї операції, одночасно проголосив початок іншої, під назвою «Новий світанок».
У своєму телезверненні Обама вперше дуже позитивно відгукнувся про свого попередника Джорджа Буша, назвавши його «патріотом». Про те, що війну в Іраку було розпочато за сфальсифікованими звинуваченнями про наявність у режиму Саддама Хусейна хімічної та бактеріологічної зброї, якої так і не знайшли, та про те, що «патріот» загубив на цій війні життя більш ніж 4400 американських військовослужбовців і приблизно 100 тисяч іракців, витративши на війну більше одного трильйона доларів з кишень американських платників податків, згадки не було. Одночасно з виступом Обами прозвучала заява колишнього держсекретаря США Коліна Пауелла, який назвав інтервенцію до Іраку великою помилкою. Також учора надійшла в продаж книжка мемуарів британського екс–прем’єра Тоні Блера під назвою «Подорож». Його країна була головним союзником США в інтервенції до Іраку. Блер надалі наполягає, що «залишити Саддама при владі було б більшим ризиком для нашої безпеки, ніж усунути його», але при цьому заявляє, що «неймовірно перепрошує за смерті в іракській війні».