Британські вчені розшифрували повний геном (генетичну карту) одного з найважливіших сільськогосподарських продуктів світу — пшениці, повідомляє Бі–Бі–Сі. Це відкриття є важливим внеском у вирішення глобальної проблеми забезпечення населення планети харчовими продуктами, збереження посівів пшениці від повеней, засух та шкідників. Вчені наголосили, що їхнє відкриття допоможе британським фермерам у найближчому майбутньому вивести нові сорти пшениці вищої родючості. Виробництво пшениці у світі в останні роки опинилося під загрозою у зв’язку з кліматичними змінами, а світова потреба в ній значно зросла.
Результати досліджень, проведених групою вчених Університету Ліверпуля під керівництвом Ніла Холла, уже оприлюднені. Це дасть змогу вченим та селекціонерам з інших країн «аналізувати послідовність та використовувати її при створенні нового методу селекції — макроасистивної, яка дозволить різко підвищити швидкість та ефективність виведення нових сортів пшениці», — заявив Майк Бівен, директор Центру Джона Іннеса, який також брав участь у розшифровуванні геному пшениці. Глобальні річні збори пшениці становлять понад 550 млн. тонн. Вона вважається головною культурою в аграрному секторі Європи, Індії, Китаю та Африки.
Вже згаданий керівник проекту Ніл Холл наголосив, що на розшифрування геному людини знадобилося 15 років, але завдяки цій роботі ДНК–технології просунулися так далеко, що на розшифрування геному пшениці знадобився лише один рік. Знання повного геному дозволить ученим та селекціонерам маніпулювати специфічними генами пшениці, які відповідають за її стійкість до засух, хвороб, більшу врожайність та якість зерна. Учений вважає, що завдяки розшифруванню генома та новим сортам світові врожаї пшениці можна збільшити на 50 відсотків.