Справжній шок пережив Прем’єр–міністр Микола Азаров від інформації про ситуацію зі школою в селі Познань. Про це він сам зізнався на вчорашньому засіданні уряду. «Одна з центральних газет України опублікувала, як на мене, абсолютно дику інформацію: батьки з села Познань Рокитнівського району Рівненської області, де найвища в Україні народжуваність і де мешкає 150 багатодітних сімей, налаштовані не пускати дітей до школи, — сказав глава уряду. — Ще минулого року тут згоріла частина школи, і з тих пір ні нова школа не збудована, ні стара не відновлена. Це шок. Апофеоз безвідповідальності». Громи і блискавки відтак посипалися на голови винних за «шок і апофеоз». «На попередників немає чого кивати, адже в нас уже було майже півроку, щоб вирішити цю проблему, — продовжив Микола Янович. — Як можна оцінити тих керівників, які півроку споглядали таке неподобство? Ці керівники однозначно не виконали завдання уряду: підготувати всі школи до початку нового року. Тому, по–перше, сьогодні ж ми виділимо кошти на будівництво нової школи з Резервного фонду».
«Сьогодні ми приймемо кадрові рішення щодо відповідальних за цю скандальну ситуацію. Але майте на увазі, шановні, що така ситуація, попри всі зусилля уряду, на жаль, не поодинока. А тому ті, хто власні маєтки підготував до зими, а про школи і лікарні забув, будуть шкодувати про це до кінця своїх днів», — вичитував підлеглих Прем’єр–міністр.
Утім навіть якщо гроші будуть виділені й у вересні розпочнеться будівництво нової школи, 1 вересня познанським школярам все одно нікуди йти. Хіба що до все тих же старих хат та вцілілої після пожежі прибудови, де вдалося підремонтувати дев’ять класних кімнат. «Взимку діти і вчителі страшенно мерзли, хоч груби в хатах і добре напалювали, — згадує познанець Павло Колодич. — У кімнатці, де проводилися заняття, було по 20 учнів, були й суміщені класи із 40 учнями. Від такої кількості людей в одному приміщенні деяким учням ставало зле. Нащо мені пускати моїх дітей вчитися другий рік у таких умовах?!» У Познанській школі загалом нараховується 23 класи. А цьогоріч до першого класу піде 69 шестирічок і тільки перших класів тут буде три.
Де вчитися дітям — сьогодні вирішуватимуть на батьківських зборах. Відповідне доручення на засіданні уряду отримав віце–прем’єр iз регіональної політики Віктор Тихонов, який має запропонувати варіант, який би влаштував і батьків, і дітей. Водночас директор Познанської школи Валерій Тібукевич узагалі не певен, що навіть рішення уряду заспокоїть батьків школярів: «Люди про ці слова Миколи Азарова ще не знають, але настрій у них такий, що, швидше за все, поки на свої очі не побачать початку реального будівництва — доти дітей до школи не пустять. Зрештою, на загальних зборах у суботу будемо намагатися переконати людей, щоб діти 1 вересня таки розпочали навчання. Тим паче що деякий рух на місці майбутньої школи вже є — зведено огорожу будівельного майданчика, ведуться інші підготовчі роботи».
Тим часом приклад познанців, про який в учорашньому номерi розповiла «УМ», надихає до боротьби й мешканців інших сіл. До редакцій рівненських газет надійшло повідомлення сільського голови села Мульчиці Володимирецького району, який запевнив, що батьки місцевих школярів не проти взяти приклад iз познанців: «Люди налаштовані дуже войовничо і попереджають: якщо в селі не розпочнеться будівництво нової школи, то з нового року дітей на навчання не пускатимуть». У Мульчицях школу відвідує понад 500 дітей, а за станом вона — одна з найгірших в області — у класах навіть стеля підперта стовпами, щоб не завалилася.
Усього ж на Рівненщині 39 шкіл потребують добудови або ж капітального ремонту, проте цьогоріч добудують лише чотири. На це з обласного бюджету виділено більше 4 мільйонів гривень.
ДО РЕЧІ
Ще в 1995 році до школи в Познані ходило 230 учнів. Але, як розповідають у селі, після того як місцевий батюшка провів із селянами відповідну бесіду, народжуваність у селі почала стрімко зростати. Нині чи не щотижня в якійсь із познанських родин святкують народини. Чимало сільських сімей — багатодітні і виховують вiд 3 до 14 дітей.