То лише з пісні слів не викинеш, а коли з історії зникають події і факти — це вже ніби й не дивина. Наприклад, у новому навчальному році п’ятикласники не вивчатимуть події Помаранчевої революції. Згадку про неї вже навіть із підручників прибрали. Як пояснив під час прес–конференції директор Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Олександр Удод, у підручнику не повинно бути зайвої політизації, предмет «історія» потрібно категорично розвести з предметом «політологія». Також він зазначив, що існує принцип, коли у підручниках з історії зображуються всі сучасні події, але закономірно, якщо раніше події присвячували 2—3 сторінки, то з плином часу, наприклад, за 5 років, цій події може приділятися один абзац або менше. Пан Удод наголосив, що саме з цієї причини в підручнику з історії для 5–го класу не висвітлюється Помаранчева революція і немає детального фоторепортажу цих подій.
Журналісти уточнили, чи означає це, що через п’ять років інформація щодо обрання нинішнього Президента також зникне з підручників історії. На це експерт сказав: «Не зникне, але не буде деталізації. Підручники сучасної історії творять за методом генералізації й підбору найбільш характерних фактів і явищ. У підручнику, який зараз видається, сучасній Україні відводиться один параграф. Там iдеться про сучасну Україну, про досягнення українців у спорті, культурі тощо. Також показано всіх наших Президентів, які обиралися народом з 1991 року без усіляких політичних та емоційних оцінок».
ДО РЕЧІ
Сьогодні в Росії немає жодної української школи. Про це «Ізвєстіям в Украінє» повідомив посол нашої держави в РФ Володимир Єльченко. «Буду відвертий — я вважаю абсолютно не нормальним те, що в Москві, де проживає найбільша кількість етнічних українців, — більше чверті мільйона — немає жодної української середньої школи. Виправлення цієї ситуації розглядаю як одне зі своїх першочергових завдань», — наголосив посол.
ДОСЛІВНО
«Сумлінний та працьовитий український народ гідний жити в добробуті та справедливості. Тож коли під час виборів Президента України восени 2004 року стали очевидними зловживання влади, що поставили під сумнів чесність виборів, українці вийшли на вулиці й майдани з вимогою покласти край брехні. Мільйони наших співвітчизників мирним протестом обстоювали справедливість, своє право жити за законами та совістю. Акції протесту, які тривали впродовж кількох місяців, відбувалися під жовтогарячими або помаранчевими знаменами. Саме тому ті події назвали Помаранчевою революцією. Згуртовані в громади люди виявили себе справжніми громадянами й відстояли право на чесні вибори, домігшись у Верховному Суді рішення про повторне переголосування II туру виборів. 26 грудня 2004 року Президентом України обрано Віктора Ющенка. Події осені–зими 2004 року засвідчили, що всі разом ми є українським народом, і лише від нас залежить майбутнє нашої Батьківщини — України», — саме цей невеликий текст і було вилучено з підручників історії для 5 класу. А також чотири фото, якими було проілюстровано події Помаранчевої революції. На них зображено братів Кличків, Руслану, Святослава Вакарчука та Юлію Тимошенко в помаранчевих шарфиках, а також родину Віктора Ющенка під час інавгурації та загальне фото з тих подій.