Цьогорічна спека створила сприятливі умови для поширення хвороб, збудниками яких є бактерії та мікроорганізми. Через це водойми стають справжньою пасткою для відпочивальників. Про це на прес–конференції повідомив Юрій Плігін, старший науковий співробітник відділу екології водоймищ Інституту гідробіології НАН України. «Рiч у тiм, що цього літа температура води досягла рекордних температур (29—30 градусів). А оскільки течія в Дніпрі сповільнилася, утворюються так звані «зони застою» — верхні шари, що добре прогріваються. Вітру немає, тому нижні шари з верхнім не змішуються, і на поверхні води розмножуються організми. А це можуть бути і збудники корости, холери», — розповідає науковий співробітник. До того ж, за словами пана Плігіна, ситуацію ускладнює ще й те, що через спеку загинуло багато молюсків, які фільтрували воду.
«Звичайно, поки що не потрібно вдаватися до паніки — про випадки захворювань холерою в Києві я не чув, та й наш інститут регулярно бере проби води з водоймищ, — каже Юрій Плігін. — Але умови, які склалися у воді через погоду, особливо в озерах, мікробіологи створюють штучно для досліджень шкідливих бактерій у лабораторіях».
За словами наукового співробітника, загрозу для здоров’я людини становлять і синьо–зелені водорості, що виділяють поліпептиди, які, у свою чергу, можуть викликати алергічну реакцію — висипи на тілі, температуру, проблеми з травною системою. Крім того, у Дніпрі гниє риба, яка загинула через спеку, отож у воді є отруйні речовини. Проте Плігін заспокоює: частка їх у масі не критична, і великої загрози життю відпочивальників немає.
Щоб уберегтися від неприємностей, Юрій Плігін радить купатися тільки в річках (там, де вода не застоюється) і подалі від берега, де прохолодніше і мікроорганізмів менше. При цьому не пірнати, щоб убезпечити себе від потрапляння бактерій у рот і ніс. Людям зі схильністю до алергії довго перебувати у воді не можна, бо збудників алергічних реакцій у воді більш ніж достатньо.
А от лікар–інфекціоніст Київської центральної басейнової клінічної лікарні МОЗ України Світлана Кальченко не радить узагалі заходити в київські водойми цього року. Навіть після того, як температура повітря значно знизиться. «Усі водойми перебувають у стані цвітіння, вода є інкубатором патогенних і умовно патогенних мікроорганізмів, не кажучи про збудників серйозних хвороб, — говорить пані Світлана. — Адже відпочивальники не йдуть на пляж після душу, а якщо людина хвора — вона стає джерелом зараження, і хвороба швидко поширюється. Цього року бактерії, які вже розмножилися, не загинуть, а перейдуть у так звану форму виживання. Для того щоб їх не стало, потрібна температура нижче нуля градусів. Відповідно, купатися можна не раніше наступного пляжного сезону».
А ТИМ ЧАСОМ...
У Києві вже зафіксовано шість випадків лептоспірозу, повідомляє «Інтерфакс–Україна». Таке «щастя» відпочивальники підхопили під час купання в озерах Святошинського району, в районі житлового масиву Райдужний, у Подільському та Голосіївському районах столиці. (Лептоспіроз — гостра інфекційна хвороба, яку викликає збудник iз роду лептоспор. Характеризується ураженням капілярів, часто ураженням печінки, нирок, м’язів, явищами інтоксикації, супроводжується хвилеподібною лихоманкою).
А Запорізька обласна санепідемстанція, зазначає УНІАН, виявила в Дніпрі вібріон холери. Ступінь небезпеки поки що не визначено, але головний санітарний лікар Запоріжжя винiс рішення про заборону купатися на Центральному пляжі та в зонах масового відпочинку на берегах Дніпра від Дніпрогесу до нижнього кордону міста.
Крім того, збудник потрапив і до очисних споруд ВАТ МК «Запоріжсталь», звідки питну воду постачають на комбінати «Запоріжсталь» та «Дніпроспецсталь». Там керівництво рекомендує максимально обмежити споживання води з кранів.