На понад 25,5 мільйона гривень позовних заяв подали до судів львівські вчителі, вимагаючи повернути їм кошти за статтею 57 Закону України «Про освіту» (за вислугу років та на відпочинок). Суди задовольнили вчительських позовів приблизно на 15 мільйонів, однак судовиконавці, порівняно з минулим роком, коли було примусово стягнуто на користь позивачів (2146 учителів) 4,6 мільйона гривень, тепер відмовляються виконувати рішення Феміди. Мовляв, Мінфін не визнає кошти за 57-ю статтею боргами, а суди зобов'язують виплачувати саме борги вчителям, яким у Львові вчасно платять зарплату. Така затримка у вирішенні вчительських позовів спровокувала нинішню ситуацію у Львові, де голодують з понеділка п'ятеро освітян (лише на воді), а вчора до колег приєдналася ще й вчителька зі школи №76. Ще п'ятеро шкіл Франківського району проводять скорочені уроки по 22 хвилини.
Міська влада постійно надсилає у Кабмін листи з проханням допомогти у вирішенні фінансових проблем педагогів. Однак Прем'єр не реагує на них, відписуючи звернення на кшталт: «Дати відповідь». Такий лист, зокрема, отримала школа №62 (80 тисяч заборгованості за 57-ю статтею).
Власне, змусити міську владу сплатити 25 мільйонів гривень (а по суті 32 разом із податками) вчителям за 57-ю статтею неможливо. Адже цих коштів не було передбачено у бюджеті міста. Щоб реально змінити ситуацію, потрібно підготувати проект рішення і винести його на розгляд сесії міськради. І лише після його візування міським головою можна говорити про якісь виплати, якщо, знову ж таки, будуть кошти у бюджеті. Відхилив проект з виплати коштів учителям за 57-ю статтею і Мінфін, який розглядав відповідний законопроект. За підрахунками урядовців, для таких виплат у наступному році потрібно передбачити в масштабах України майже 5 мільярдів гривень.
Та вчителі п'яти шкіл Франківського району Львова не збираються поступатися своїми інтересами. Як заявила керівник освітянської профспілки району Ярослава Гапонюк, люди налаштовані рішуче й обіцяють зірвати президентську кампанію у своєму районі, зокрема у приміщеннях шкіл, які готові заблокувати. Іншу думку з цього приводу висловила заступник міського голови Львова з гуманітарних питань Ірина Романів, яка запевнила, що випускні іспити навіть у тих школах, де вчителі проводять скорочені уроки, відбудуться. Бо діти, за її словами, не повинні бути крайніми. «Райвідділи освіти подали позови на неправомірні дії вчителів, які проводять скорочені уроки, — каже Ірина Романів. — Це зроблено для того, щоб змінити форму страйку. Адже уроки скорочені, а це значить, що учні швидше йдуть зі школи. Йдеться про їхню безпеку, за яку відповідають учителі. Тобто або форма страйку вчителів легітимна і школа не працює взагалі, попереджаючи про це батьків, або суд має заборонити його».