Голові Верховного Суду Василю Онопенку напевно відомо: багато хто з суддів Конституційного Суду вважає, що нові закони «Про судоустрій» і «Про Вищу раду юстиції» є неконституційними. «З моєї точки зору, там взагалі немає про що говорити, оскільки 15 чи навіть 20 положень грубо суперечать Конституції, — заявив пан Онопенко в інтерв’ю «Радіо Свобода». — У цьому аспекті я просто не заздрю колегам iз КС, якщо вони дійсно хочуть залишитися Конституційним Судом, а не якимось робочим органом, скажімо, адміністрації Президента, то вони повинні ставити знак оклику. Якщо не називати прізвищ, то багато хто з них вважає, що ці закони є неконституційними».
Нагадаємо, що вищезгадані закони нової влади (розроблені за участі одіозних правників Сергія Ківалова та Андрія Портнова) викликали чимало нарікань громадськості, суддівського корпусу та народних депутатів від опозиції. Останні навіть заявляли про намір оскаржити ці закони у Конституційному Суді. Утім спрогнозувати рішення суддів КС важко. Василь Онопенко не впевнений, що судді проголосують саме так, як вважають, через iмовірний тиск влади. Наразі голова ВСУ домовився про зустріч iз Президентом Януковичем, на якій збирається вкотре поінформувати главу держави «про ті наслідки і проблеми, які сьогодні виникають зі вступом закону в дію».
Нагадаємо, що Банкова після підписання цих законів главою держави намагається активно впровадити зміни щодо судоустрою в життя. Ще два тижні тому Президент доручив заступнику глави адміністрації Президента Андрію Портнову створити Вищий спеціалізований суд iз розгляду цивільних і кримінальних справ, як і передбачено судовою реформою, а вже позавчора підписав відповідний указ про створення нового суду. Згідно з указом, новий суд (на який покладається чимало повноважень ВСУ) має бути утворений iз 1 жовтня 2010 року і знаходитися в Києві. Тож пан Портнов заявив, що «суддям Верховного Суду пора припинити боротися за владу й змиритися з тим, що сталося».
У відповідь Василь Онопенко зазначив: «Ніхто за владу не бореться. Ця влада дається суддям не Портновим, ця влада дається Конституцією, і судді виконують свій професійний обов’язок. Є одна найбільша проблема, яка турбує не тільки мене. Уперше в Українi судді бояться приймати законні рішення. Тоді, коли є певний тиск на конкретного суддю, певні дзвінки з Вищої ради юстиції».
За словами голови Верховного Суду, судді розуміють, що від них вимагають порушити закон, але й знають, що у разі непослуху їх можуть звільнити. Василь Онопенко нагадує нещодавні приклади: звільнення судді Верховного Суду Волкова та судді Адміністративного суду Києва Ковеля. «Це дикість! Це були звільнення з політичним підтекстом», — обурюється пан Онопенко.