Хочу доповнити інформацію «Міста–привида» («Україна молода» від 02.07.10) та спростувати його назву.
Адже тисячолітнього Червонограда, що на Тернопільщині, ніколи не було на мапах чи картах і ніяк йому було зникати.
Було містечко від найдавніших часів до 1434 р. Черлений городок. Цю назву містечку дали етнічні чи місцеві жителі від червоного ґрунту, на території якого знаходився і знаходиться тепер Червоногород або Червоне.
Назва Черленого городка збереглася в історичній літературі з XIV століття, коли литовські князі Корятовичі захопили землі нашого краю. Між литовськими князями Корятовичами і Вітовтом були незгоди у політичних поглядах, які призвели до війни. Корятовичі, зазнавши поразки, разом зі своїми закріпаченими жителями Черленого городка і навколишніх сіл, якими володіли, переселилися на Закарпаття, а Черлений городок, скалу Кам’янець, що на Західному Поділлі, захопив Вітовт, який, починаючи від Поділля і до Чорного моря, будував земляні укріплення, замки, щоб захиститись від татарських нападів.
Та недовго судилося Вітовту будувати оборонну лінію від кримських татар, бо в 1434 р. поляки князя Вітовта отруїли, почалася громадянська війна між польським королем Ягайлом і прибічниками Вітовта Литовської держави.
Перемогу в цій війні одержав король Ягайло. Прийшовши до влади на Подільській землі, поляки відразу ліквідували старий русько–литовський адміністративний поділ. За новим поділом королівської Польщі, Черлений городок поляки назвали «Червоногрудом» — на картах із тих часів до 1944 року ця назва польською мовою не змінювалася. На українських мапах чи картах — Червоногород, але він ніколи не був у своїй тисячолітній історії «Червоноградом».
Отже, був Черлений городок, Червоногруд, Червоне, Червоногород.
Ярослав ПАВЛИК,
член Всеукраїнської спілки краєзнавців
с.Товсте,Заліщицький район,
Тернопільська область