Про «італійський страйк» працівників розташованого в місті Комсомольську Полтавського гірничо–збагачувального комбінату, що належить БЮТівському олігарху Костянтину Жеваго, «УМ» уже повідомляла. Свідоме гальмування виробничих процесів безпосередньо на робочих місцях (зокрема, в кар’єрі, звідки великоваговими вантажівками вивозять руду) з вимогами підвищити зарплату, зменшити норми виробітку та повернути пенсійні й соціальні пільги, передбачені так званим «першим списком шкідливості», почалося в перший день серпня. Адміністрація ПГЗК називала такі вимоги «безпідставними» й спочатку вперто не хотіла «помічати» страйкарів, вважаючи їх купкою «відщепенців», які виконують чиєсь політичне замовлення. Однак, як з’ясувалося, не бездіяла. Спочатку в інструкцію з охорони праці було внесено зміни, згідно з якими водіям кар’єрних самоскидів забороняється без належних підстав рухатися на малій швидкості, а також дозволяється обганяти інші машини.
Але найдошкульнішим ударом по «тихому страйку» стало запрошення на роботу штрейкбрехерів, насамперед водіїв самоскидів, з інших міст. За даними керівника всеукраїнської профспілки «Народна солідарність» (саме її члени стали головною рушійною силою акції протесту) Олексія Кляшторного, починаючи з минулої неділі, на заміну страйкарям до Комсомольська завезли близько 200 таких «дублерів» із Кривого Рогу, Олександрії та деяких інших міст. Живуть вони в місцевому готелі, при цьому їхній спокій охороняють озброєні люди. Вони надають найманцям можливість безперешкодно добиратися до «своїх–чужих» робочих місць. Керівництво комбінату такої «заміни» працівників не коментує, наголошуючи через прес–службу тільки на тому, що «в кар’єрі підприємства видобуток руди відбувається у плановому порядку, а обсяги руди, що добуваються, дозволяють повною мірою завантажити переробний комплекс із виробництва котунів».
Як учора повідомив «УМ» Олексій Кляшторний, за кілька останніх днів обсяги відвантаженої руди на ПГЗК справді наблизилися до планових, хоча, за його інформацією, у пікові днi страйку вони падали десь наполовину. «Після запрошення штрейкбрехерів практично всіх активістів страйкового руху на комбінаті було фізично усунуто з робочих місць, у них відібрали їхні автомобілі, інші технічні засоби й передали приїжджим, — зазначив пан Олексій. — У такий спосіб спочатку було придушено страйк у транспортному цеху, а потім деморалізовано осередки протестного руху і в інших виробничих підрозділах. Відбувався плавний процес призупинення акції протесту, хоча офіційно про це ніхто не оголошував».
Пан Кляшторний також запевнив, що профспілка за будь–яких обставин захищатиме робітників від шаленого тиску як із боку роботодавців, так і з боку державних структур: «Вже до десятка членів нашої профспілки викликали у міську прокуратуру, де їм погрожували навіть кримінальною відповідальністю за участь у страйку. Прикро, але в цій суперечці від спочатку нібито нейтральної позиції повпреди держави фактично перейшли на бік роботодавців і активно допомагали придушити страйк».