Цьогорічне літо, окрім спеки, приносить й інші неприємні сюрпризи. Окрім того, що громадський транспорт можна порівняти з «душогубками на колесах», погодні умови загрожують, здавалося б, такому стійкому продуктові харчування, як хліб. Донецькі пекарі попереджають, що спека сприяє активізації й без того небезпечної влітку картопляної палички, яка в умовах високої температури перетворює хліб на отруту. «Картопляна паличка» — вона скрізь, вона осідає на зерно, потрапляє в борошно і навіть при випічці не гине, бо не боїться високих температур», — пояснює завідувачка лабораторії одного з хлібокомбінатів Донецька Ольга Дьяконенко.
Найкомфортніші умови для цього виду бактерій — температура +35 і поліетиленова упаковка. Уражений хліб характеризується тим, що має фруктовий запах, м’якуш стає неприродно липким або схожим на тісто чи просто псується, пояснюють спеціалісти.
До честі донецьких виробників хліба, вони відверто попереджають про можливість потрапляння до столу «хворого хліба»: у всіх пунктах продажу висять відповідні оголошення. «Незважаючи на спеку, випадків отруєння бактеріями картопляної палички у нас зафіксовано не було, а оголошення в магазинах вивісили, аби попередити людей не купувати хліб про запас. Зберігати хліб бажано в холодильнику й не більше 24 годин, — пояснив «УМ» виконувач обов’язків головного державного санітарного лікаря Донецька Михайло Шварцбурд. — Однак наслідки отруєння бактеріями картопляної палички не варто недооцінювати. У процесі життєдіяльності вони продукують токсичні речовини, які негативно впливають на здоров’я людини».
Також санепідеміологи попереджають і про небезпеку вуличних фастфудів, де навіть і не в спекотні часи санітарні норми вважають поняттям досить умовним. Тому радять зайвий раз не наражати свій організм на небезпеку й не купувати продукти сумнівного гатунку.