Багатьом вихідцям iз регіонів, що намагалися працевлаштуватися в Києві, ця шахрайська схема з «працевлаштуванням» добре відома. Шахраї розміщували в газетах оголошення про гарну роботу з чималою зарплатнею, а коли безробітні «клювали» й приходили на співбесіду, виявлялося, що «фірма» знаходиться переважно у звичайній орендованій квартирі, до того ж є не роботодавцем, а посередником. Людей не працевлаштовували, а продавали інформацію про вакансії, як правило, така роздруківка інших оголошень коштувала 50—100 гривень.
Через те, що сума збитків постраждалих від афери була дрібною, в міліції заяви ошуканих людей, як правило, «відфутболювали». Навіть коли люди об’єднувалися в невеличкі групи (отже, сума збитків зростала у кілька разів), покарати шахраїв було важко: у своїх угодах із людьми вони прописували такі собі «інформаційні послуги», мовляв, клієнт отримав інформацію, які претензії?
Але не цього разу. Днями працівники третього територіального відділу міліції Солом’янського району столиці затримали двох чоловіків, які лише за десять днів примудрилися ошукати таким чином більше шістдесяти громадян! У даному випадку, як–то кажуть, «жадібність фраєра згубила» — шахраї просили за посередництво у працевлаштуванні аж тисячу гривень. Як повідомляє прес–служба столичної міліції, у даному випадку йдеться не лише про шахрайство, а й про підробку документів з метою їх використання у корисливих цілях. Адже за допомогою комп’ютерної техніки ділки підробили паспорти, за якими на десять днів винайняли дві квартири у різних районах столиці, які використовували як власні офіси. На кожну «фірму» придбали ще й дві сім–картки, а номери мобільних розмістили під оголошеннями про працевлаштування у мережі iнтернет. Мовляв, потрібні водії такої–то категорії, заробіток — 5 тисяч гривень на місяць.
Коли потенційні кандидати телефонували на «фірму», їм повідомляли, що координати фірми–працедавця нададуть за винагороду, й записували на співбесіду. Вже в орендованому «офісі» шахрай діловито вивчав документи претендентів на вакансії, їхнє резюме, розпитував деякі подробиці. Витримавши паузу, повідомляв радісну новину: ви нам підходите, пропонував заповнити бланк заяви та забирав трудову книжку. Після цього нагадував про плату за послуги фірми–партнера. Мовляв, працевлаштування можливе лише після повідомлення про сплату тисячі гривень, а за два тижні обіцяв зустріч із працедавцем. Інколи шахраї не гребували і значно меншою сумою — у 200 гривень, якщо бачили, що «клієнт» більшої суми не потягне.
Тож за два тижні у призначену годину біля офісу «фірми» зібралося близько сорока водіїв. Але у квартирі на той час уже проживали зовсім інші люди. Аналогічна історія повторилася й у Печерському районі Києва. Оскільки шахраї таки «наслідили», міліції вдалося доволі швидко їх затримати. Під час обшуку на їхніх справжніх квартирах оперативники вилучили близько півсотні трудових книжок, які вони зібрали в ошуканих водіїв. Злочинці зізналися лише після того, як міліція пред’явила їм докази і свідчення потерпілих, які впізнали аферистів.
Наразі слідчі висунули затриманим звинувачення за двома статтями Кримінального кодексу України: шахрайство та привласнення документів. Слідство триває. Водночас міліція звертається до громадян, які потерпіли від дій шахраїв чи були свідками їх злочинної діяльності, з проханням телефонувати до Солом’янського райуправління міліції за номерами:
067–769–01–70, 275–33–00,
275–34–00 або 102.