Повідомлення начальника Департаменту боротьби з кіберзлочинністю та торгівлею людьми МВС Юрія Кучера про те, що в Національному інституті хірургії та трансплантології ім. Шалімова близько трьох років діяли «чорні трансплантологи», викликало ефект інформаційної «бомби». Мовляв, викрити нечистих на руку хірургів удалося спільно з прикордонниками. За даними МВС, до транснаціонального злочинного угруповання, яке займалося незаконною трансплантацією нирок та торгувало ними у світі, входило четверо провідних лікарів Київської клініки ім. Шалімова. Загалом до банди хірургів входило 12 осіб, а керував ними громадянин Ізраїлю.
За словами Юрiя Кучера, «чорні трансплантологи» вивішували в мережі iнтернет оголошення, в яких пропонували малозабезпеченим українцям, росіянам, молдаванам, білорусам та узбекам заробити на власних нирках. За одну нирку обіцяли платити 10 тис. «зелених». Охочих вербували й вивозили до Азербайджану чи Еквадору, де вилучали нирки для подальшої трансплантації заможним реципієнтам в Ізраїлі, країнах Європи та Азії. Іноді «чорні» хірурги ризикували — оперували в київських лікарнях. Що цікаво, найбільшим попитом у трансплантологів користувалися здорові донори–жінки від 18 до 25 років.
«Наразі встановлено, що нирки вилучили у майже півсотні осіб, втім, швидше за все, кількість таких людей зросте, оскільки наразі вивчаються вилучені у затриманих чорнові записи з даними інших людей, — каже Юрій Кучер. — За кожну з операцій реципієнт платив організаторам від ста до двохсот тисяч доларів США. У свою чергу, українські хірурги отримували за свої «послуги» від 10 до 20 тис. доларів. А загальний обіг коштів від такого бізнесу становив приблизно 18 млн. дол. на рік! Усього ж, як установлено наразі, члени угруповання заробили понад 40 млн. доларів».
У міліції зазначають, що доказів проти хірургів більш ніж достатньо, тож порушена кримінальна справа за ч. 2 ст. 149 КК («торгівля людьми або інша незаконна угода щодо людини») має судову перспективу. Що й казати, в одного з трансплантологів під час обшуку вилучили готівкою 200 тис. дол., до того ж ще 300 тис. доларiв було й на його банківському рахунку. Четверо затриманих українських хірургiв мали автомобілі престижних марок та будинки в передмісті Києва.
Натомість у Національному інституті хірургії та трансплантології ім. Шалімова відкидають звинувачення у причетності до «чорної трансплантології». За словами юриста інституту Олександри Гусь, наразі жоден їхній співробітник не затриманий і не підозрюється у справі щодо «чорних трансплантологів». А співробітник Інституту ім. Шалімова, заслужений лікар України Володимир Чорний, у свою чергу, стверджує, що проведення подібних операцій у цьому лікувальному закладі неможливе. «Існує стандартна система лікувальних установ. Не можна взяти, як хтось думає, вночі когось оперувати, принести або винести органи — це дурниці, це ж дикість», — цитує пана Чорного канал «1+1».