Багатий — далеко не завжди означає щедрий. Швидше, навпаки: що більше в людини грошей, то менш охоче вона готова з ними розстатися. І це логічно, адже навряд чи можна накопичити мільйон доларів, якщо роздавати зароблені центи направо й наліво. Тим благороднішим є вчинок 38 американських товстосумів, які погодилися пожертвувати на доброчинність половину своїх статків. Щоправда, йдеться про людей, які лічать свої багатства вже навіть не на мільйони — на мільярди. А це такі космічні (принаймні для нас, простих смертних) суми, що особливої різниці між тим, десять у тебе мільярдів чи тридцять, уже й не відчуваєш...
Як повідомляє «Рейтер», серед тих, хто готовий віддати 50 відсотків усього нажитого непосильною працею нужденним, виявилися мер Нью–Йорка і засновник інформаційної агенції «Блумберг» Майкл Блумберг, медіамагнат Тед Тернер, кінорежисер Джордж Лукас та багато інших відомих постатей. Усі вони приєдналися до найбільшої в історії доброчинної ініціативи The Giving Pledge, з якою у червні виступили найбагатші американці — Білл Гейтс та Уоррен Баффет. Обоє вони свого часу очолювали рейтинг найбагатших людей світу, але після фінансової кризи поступилися за цим показником мексиканському мільярдерові Карлосу Слiму.
Сам Слiм, статки якого оцінюють у 53,5 мільярда доларів, пропозицію поділитися багатством категорично відкинув. «Я чудово розумію прагнення заможних людей сприяти вирішенню серйозних соціальних проблем, але не таким чином. Гроші треба виділяти під значущі соціальні програми, і за їх реалізацію повинні відповідати конкретні й компетентні люди», — наголосив магнат, якого скупим аж ніяк не назвеш: щорічно Слім витрачає на різні соціальні програми понад 5 мільярдів доларів. Але робить це через заснований ним самим фонд «Телмекс» та «Фундацію Карлоса Сліма». Одним із його улюблених висловів є «замість щодня дарувати голодному рибу, краще купити йому вудку й навчити рибалити». Тому мексиканець оплачує навчання у вищих навчальних закладах понад 165 тисячам юнаків і дівчат із малозабезпечених мексиканських родин. До того ж його коштом майже всі сільські школи Мексики було обладнано комп’ютерними класами. Ще сотні мільйонів доларів Слім витрачає на підтримку дрібного підприємництва не лише на батьківщині, а й в інших країнах Латинської Америки.
Дбає Карлос і про мистецтво: фінансує будівництво в Мехіко найбільшого в Латинській Америці музею образотворчого мистецтва, де буде виставлено його унікальну колекцію творів живопису і скульптур, що налічує понад 72 тисячі експонатів. Побачити роботи Рубенса, Ель Греко, Леонардо Да Вінчі, Огюста Ренуара, Клода Моне, Пабло Пікассо, Дієго Рівери та багатьох інших видатних митців минулого й сучасності відвідувачі музею зможуть цілком безкоштовно.
Але інші мільярдери вирішили все ж підтримати Баффета і Гейтса, тим паче, що їхня ініціатива не зобов’язує розставатися з половиною багатства одразу — це можна зробити й після смерті. Кожен із тих, хто приєднався до ініціативи, публікує на сайті thegivingpledge.org відкритого листа, в якому пояснює, чому вирішив піти на такий крок. Зокрема, сам Уоррен Баффет у своєму листі зізнався, що коли 2006 року вирішив пожертвувати 99 відсотків (!) своїх статків у благодійний фонд Білла і Мелінди Гейтсів, це «принесло йому велике задоволення». В останньому рейтингу найбагатших людей, укладеному журналом «Форбс», 79–річний фінансист посідає третє місце — його активи експерти оцінили в 47 мільярдів доларів. Що ж до Білла Гейтса, який у цьому списку наразі йде другим, то він зі своїми 53 мільярдами усього лише на півмільярда відстав від лідера Карлоса Сліма.