Уже кілька місяців у Львівському будинку дитини №1 мешкає хлопчик Самуель, якому ще й двох років не виповнилося. Маля народила сурогатна мати «на замовлення» пари геїв із Бельгії. Одначе через правову колізію та неврегульованість питань сурогатного материнства в Бельгії рідний батько досі не може забрати хлопчика з України.
Спроби вивезти маля додому законним шляхом не увінчалися успіхом. І навесні цього року 27–річний Лоран Гіляйн, який став донором сперми під час зачаття Самуеля і відтак є генетичним батьком дитини, вмовив свою знайому допомогти переправити хлоп’я в Бельгію. Жінка разом із полячкою, яка має дівчинку приблизно такого ж віку, як Самуель, намагалася вивезти малюка під виглядом доньки своєї напарниці. Але обидві були затримані на кордоні — прикордонників насторожило, що іноземки в’їхали в Україну без дитини, а виїжджають iз малям. Тоді ж Самуель, якого досі тимчасово виховували в одній українській родині (бельгійці за це щедро платили), потрапив до дитячого будинку.
«Йшлося про те, що вивозили дитину, щоб її використати «на органи», — розповів «ТСН» суддя Яворівського районного суду Іван Гуцал. — Але, заслухавши цю справу, бачачи перед собою цих жінок у кількох судових засіданнях, я зрозумів, що то зовсім не так. Дитину хотіли вивезти до батька». До речі, бельгійку та польку, давши їм по три роки умовно, нещодавно відпустили додому. Але маленький Самуель так і не може потрапити до рідного батька. Іван Гуцал додає, що чоловік хотів забрати дитину одразу, але «це непросто зробити через нашу бюрократичну систему».
«Розплутати цей складний юридичний клубок буде непросто, — каже «УМ» директор Центру медичного права Сергій Антонов. — Адже цього хлопчика намагалися вивезти нелегально, відтак було порушено українське законодавство. До того ж є неврегульовані моменти, які стосуються батьківських прав цієї пари в Бельгії. Так, це одностатева пара. Але хіба геї не мають права дати дитині життя? Тим більше що вони його вже дали! Хоч би там як, але в хлопчика є біологічний батько, він має підтвердити свій генетичний зв’язок iз дитиною і, згідно з відповідними процедурами, боротися за дитину».