Серед великого похмурого царства тіней вирізняється одна особлива, найбільша з усіх, які пересічний землянин може побачити неозброєним оком — тінь, яку кидає наша планета на свій природний супутник під час місячного затемнення. Це цікаве астрономічне явище буде спостерігатися з території України ввечері 4 травня.
Невдовзі після сходу Місяця — приблизно о 20 год. 51 хв. за київським часом — почнеться його входження до земної півтіні. При достатній фазі уважний спостерігач може помітити поступове зменшення яскравості Місяця від одного краю до іншого.
Найцікавіша частина небесної вистави почнеться о 21 годині 48 хвилин 20 секунд, коли Місяць торкнеться тіні Землі. Цей момент уже неважко буде побачити неозброєним оком. «Вповзання» нашого супутника до найбільшої «в підмісячному світі» тіні триватиме більш ніж годину, й о 22 год. 52 хв. 7 сек. він опиниться в ній повністю. Іноді трапляється, що під час повної фази затемнення Місяць настільки втрачає яскравість, що його майже не видно навіть у невеликі телескопи. Цього разу, згідно з даними про сонячну активність і стан земної атмосфери, варто очікувати суттєвого, але не надмірного потемніння. Вже після півночі, о 0 год. 8 хв. 27 сек., 5 травня наш супутник почне виходити з земної тіні, а о 2 год. 10 хв. закінчиться півтіньове затемнення.
Попередній візит Місяця до земної тіні відбувся 9 листопада 2003 року. На жаль, майже на всій території України побачити затемнення було неможливо через суцільну хмарність. Але навіть якщо у травні нам знову не пощастить — не біда, бо наступне подібне явище станеться 28 жовтня поточного року, і його теж буде видно в Україні. Щоправда, спостерігати його можна буде перед світанком, але для справжніх любителів зоряного неба це не перешкода.