Більш ніж півтора року знадобилося працівникам Департаменту Держслужби боротьби з економічною злочинністю та Головного слідчого управління МВС, щоб викрити діяльність «чорних» ювелірів. Перевірка ринку дорогоцінних металів показала: частина легально виготовлених браслетів, сережок, перснів, ланцюжків та інших коштовностей має підроблені клейма. Як повідомили «УМ» у Департаменті зв’язків з громадськістю МВС, зловмисники ще наприкінці 90–х років створили мережу легальних підприємств, під прикриттям якої розпочали масштабний бізнес з незаконного виготовлення ювелірних виробів, підробки пробірних клейм відомих українських виробників (ювелірних заводів Києва, Львова, Одеси) та з подальшим контрабандним збутом продукції за кордон, а також оптовим покупцям на території України.
Орудували «тіньовики» за стандартною схемою: скуповували лом та сировину, які далі обробляли на орендованих квартирах із залученням «лівих» бригад. Зокрема, на роботу запросили й колишніх працівників відомих ювелірних підприємств. Масштаби «чорних» ювелірів вражають: у їхніх підпільних майстернях працювало близько 130 спеціалістів! При цьому бізнес мав офіційну вивіску, а мережа фірм навіть входила до першої п’ятірки легальних виробників ювелірної продукції. За словами головного радника МВС Костянтина Стогнія, офіційно «тіньовики» декларували державі тільки 1% реальних обсягів виробництва — решта продукції отримувала підроблені клейма та йшла наліво. Не зрозуміло, як контролюючі органи і зокрема міліція впродовж десяти років не помічали цих масштабних оборудок.
«У підпільних цехах оброблялося до трьох тонн неврахованого золота на рік! Один з фахівців нам сказав, що такому обігу сприяли комерційні банки, де пропонують золото в злитках, і фірми–посередники. В асортименті також широко представлене дорогоцінне та напівдорогоцінне каміння. Злочинці мали надійний «дах» з впливових осіб у владних структурах, тож їм усе сходило з рук», — каже пан Стогній.
Під час обшуків на підпільних підприємствах було вилучено майже 300 кілограмів ювелірних виробів та дорогоцінних металів, 2 млн. доларів готівкою, 24 підроблені державні пробірні клейма, 56 виробничих штампів ювелірних підприємств України тощо. Порушено кримінальну справу.
ДО РЕЧІ
Працівники обласного УБОЗ Полтавщини знешкодили організовану злочинну групу, учасники якої минулої суботи пограбували ювелірну крамницю у Лохвиці. Погрожуючи холодною зброєю, троє бандитів забрали 426 сережок та обручок загальною вартістю понад 1 мільйон гривень. Вже за кілька днів їх затримали «убозівці». Грабіжниками виявилися безробітні з Харкова, в них вилучено усі ювелірні вироби, автомобіль «БМВ», документи, мобільні телефони та інші речові докази.