Що з того, що розумні люди всередині країни владу зневажають, а в очах цивілізованого Заходу вона виглядає монстром, який придушує свободу слова й гарантовані конституцією права людини? Головне — не дозволити нікому й писнути щось проти всесильної панівної верхівки, хай навіть таких незгодних — якихось кілька сотень. Проти них треба випустити втричі більше «ментів», кинути в «холодну», впаяти штраф, виставивши себе на посміховище перед усім світом і привернувши увагу до скромного й за інших обставин мало помітного пікету. Бо мізків у кожної авторитарної влади мало, а страху — багато.
Це поки що не про Україну, хоча все свідчить про те, що й ми прямуємо до такого «демократичного раю» семимильними кроками. Адже наша нова верхівка в усьому бере приклад із «російського барина». А він не припиняє дивувати своєю настирливістю у ставленні до виступів опозиції. Ось і цього разу акція на захист 31–ї статті конституції Росії, яку російські правозахисники традиційно провели 31–го числа, завершилася не менш традиційно: розгоном та арештами. Нагадаємо, 31–ша стаття основного закону РФ гарантує свободу зібрань.
Впало в око, що літніх жінок «правоохоронці» тепер хапати побоюються — очевидно, досі не можуть оговтатися після міжнародного резонансу, який спричинило затримання 31 грудня минулого року 82–річної правозахисниці Людмили Алексєєвої. Не випустили цього разу проти демонстрантів і спецназ — очевидно, з тих самих міркувань. Зате звичайним міліціонерам, які цього разу виконували місію «ОМОНівців», нічого не варто було підійти до гурту протестантів, виділити з нього одного — очевидно, найбільш «несимпатичного» — молодика й з усієї сили зацідити йому в обличчя кулаком. Кадри з однієї такої сцени, яка розігралася під час затримання «неугодних» у Санкт–Петербурзі, в інтернеті мають велику популярність.
Так само, як і відеозйомка затримання вже на Тріумфальній площі в Москві одного з лідерів опозиції Бориса Нємцова, якого міліціонери намагалися «загребти» тричі. Двічі натовп однодумців та фото– й телеоператорів ставав на заваді, а третя спроба виявилася таки вдалою: політика заштовхали в автобус і повезли у відділок, звідки відпустили через кілька годин.
Схожа доля чекала ще на кілька сотень учасників протестних акцій. Хекаючи у важких бронежилетах (у Росії, нагадаємо, стоїть небувала спека), співробітники міліції сумлінно тягли до «автозаків» молодих людей із цифрою «31» на грудях, затоптуючи при цьому видерті у них із рук брошурки з текстом Конституції. У Москві дійство супроводжувалося ревом двигунів — як і завжди, саме 31–го на Тріумфальній площі відбувалися народні гуляння. Цього разу — автомобільні перегони.