Опiвночi у неділю набула чинності постанова НКРЕ про встановлення нових роздрібних цін на газ для населення. Як і раніше, вартість «блакитного пального» диференціюється залежно від обсягів його споживання — від 2,5 до 12 тис. кубометрів за рік. Також споживачі, які мають встановлений лічильник, платять менший тариф.
Ті, хто використовує газу найменше — до 2,5 тис. кубометрів — платитимуть уже не 53,16, а 72,54 гривні за «кубик». Якщо немає лічильника — тоді 79,80. Якщо ж ваше річне споживання не перевищує 6 тис. кубометрів, тоді один «кубик» відтепер обходитимется вам не в 73,20, а в 109,80 гривнi. Без лічильника — 120,78. Сім’ї, які спалюють до 12 тисяч кубометрів, мають пам’ятати: одиниця на лічильнику коштує не 149,99, а 224,82 гривні. Забули встановити лічильник — iз вас 242,37. Ну і нарешті рекордсмени — споживачі, які витрачають понад 12 тисяч кубометрів щороку — мають заплатити державі не 179,04, а 268,56 гривнi. Без лічильника — 295,41.
Прем’єр–міністр, який після підписання договору з Росією про зменшення вартості імпортованого газу та продовження терміну базування ЧФ обіцяв не допустити подорожчання, нині під тиском МВФ змінив свою точку зору. «Ця вимога (подорожчання газу. — Ред.) продиктована необхідністю модернізувати нашу економіку, адже ніхто не береже, не заощаджує дешевий газ», — пафосно мовив Микола Азаров. Водночас Прем’єр обіцяє, що споживачі послуг ЖЕКів завдяки дорожчому пальному отримуватимуть якісніші послуги. «Якщо ми хочемо жити, як європейці, то давайте не розкидуватися грішми», — закликав Азаров. Подібні обіцянки свого часу чули кияни від свого мера. Втім на практиці їх реалізовано не було.
Для великих сімей, які не сподіваються на обіцяні урядом субсидії, а також дрібних підприємців подорожчання газу може бути вкрай болісним. Тим часом продавці вже готуються до збільшення попиту на котли індивідуального опалення, які працюють на альтернативному пальному. «Процес переходу на «альтернативку» вже триває, — сказав «УМ» керівник енергетичних програм «НОМОС» Михайло Гончар. — І розпочався він iз початком підвищення вартості комунальних послуг, що прокотився Україною. Подорожчання газу може викликати у цьому напрямку так званий ефект доміно». На думку експерта, населення розуміє, що нинішнє подорожчання газу — далеко не останнє. «Якщо чергового подорожчання не буде у нинішньому році, то воно станеться в наступному, — каже Гончар. — І люди рятуватимуться, як зможуть». Особливістю України є практична відсутність стимулювання такого переходу від держави — як це відбувається, наприклад, у Європі. «На державному рівні існують програми сприяння, але вони не працюють, — пояснює Гончар. — Адже наша влада опирається на газо–олігархічне лобі, завданням якого є зворотнє — «накачувати» країну газом». n
А ТИМ ЧАСОМ..
Киянам подорожчання не загрожує?
Збільшення вартості комунальних послуг, які зростання вартості газу, хоча і з другої спроби, але в уряді вже визнали. Натомість жителі столиці ці неприємності торкнутися не мають. Заступник керівника Київської міськадміністрації Олександр Мазурчак перед вихідними заявив — подорожчання газу не відіб’ється на тарифах для киян! Як відомо, лише два місяці тому в Києві підвищили тарифи на гарячу воду на 34% і на опалення — на 41%. Щоправда, без збільшення тарифів після нових «газових» цін «дірка» у міському бюджеті зросте ще на 700 млн. гривень.