У знаменитого Великого адронного колайдера (ВАК), який розташований на території Європейського ядерного дослідницького центру ЦЕРН поблизу швейцарської Женеви, з’явиться наступник. На Міжнародній конференції з фізики високих енергій у Парижі вчені домовилися створити ще більший зіштовхувач елементарних частинок, який отримав назву Міжнародний лінійний колайдер (МЛК).
У швейцарському ВАКу та іншому схожому, але меншому колайдері «Теватрон», що поблизу американського міста Чикаго, елементарні частинки розганяються до швидкості, близької до швидкості світла, по колу (в ЦЕРНі його довжина становить 27 кілометрів). Новий колайдер, як випливає з його назви, буде не закругленим, а прямим. Грандіозний тунель розтягнеться аж на 50 кілометрів. Як повідомив директор проекту Баррі Беріш, МЛК буде машиною нового покоління навіть у порівнянні з запущеним у вересні 2008 року ВАКом.
Вартість будівництва Міжнародного лінійного колайдера становить 10 мільярдів євро. Де саме його розмістять, поки що не відомо — на це право претендують Японія, США та Росія. Втім не виключено, що прямий тунель прокладуть поряд із круговим Великим адронним колайдером у ЦЕРНі. Враховуючи нейтральний статус Швейцарії та вже наявну інфраструктуру і досвідчених працівників, такий варіант є найбільш прийнятним для всіх учасників проекту.
Метод зіштовхування елементарних частинок по прямій має багато переваг і є дешевшим від «кільцевого». Новий колайдер розганятиме та зіштовхуватиме електрони і позитрони (еквіваленти електронів в антиматерії). За словами Баррі Беріша, нова машина «дозволить розгадати загадку, чому ми знаходимося тут (у Всесвіті)». Щоправда, на відповідь доведеться зачекати: як повідомляє інформаційний портал Swissinfo.ch, МЛК буде запущено не раніше 2025 року.