«Це світова практика — увічнювати видатних людей нації у портретах. У центрі столиці України, на Європейській площі, у будівлі, що має назву Український дім, — найкраще місце для такої експозиції, — вважає ініціатор портретної галереї «Українці у світі» Петро Ющенко. — Он у фондах Лондонської картинної галереї — 160 тисяч портретів знаних британців, а в постійній експозиції — 11 тисяч полотен».
За кілька років роботи українських істориків, художників, мистецтвознавців, що її налагодила громадська організація «За помісну Україну», було віднайдено в запасниках музеїв і реставровано, скопійовано чи створено наново портрети близько трьох тисяч знаменитих уродженців України: українці, росіяни, татари, болгари, євреї, греки... Серед них — два президенти і чотири прем’єр–міністри Ізраїлю, міністри Канади, Франції, інших країн, генерал–губернатори Росії. Воїни, які загинули у Другій світовій війні, українці в арміях СРСР, США, Канади, Франції, Британії, власне України.
Цю колекцію Петро Ющенко передав державі, 15 лютого указом Президента Віктора Ющенка галереї «Українці в світі» було надано статус національної. Її відвідали понад 15 тисяч екскурсантів з України та з–за кордону. Діє сайт, керівництво проекту планує видавати альбом і популярні книги та брошури. Днями галерея мала б відзначати свою другу річницю, адже була відкрита за участі Вселенського патріарха Варфоломія 26 липня 2008 року, коли День Хрещення України–Русі вперше відзначали на державному рівні. Однак, як уже писала «УМ», на початку липня на ім’я нового директора Українського дому Оксани Грищенко із Державного управління справами надійшов лист із вимогою: «у триденний термін прибрати портрети». Тепер купи полотен у рамах звалені на четвертому і п’ятому поверхах Українського дому.
«Я двічі говорив на цю тему з Президентом Віктором Януковичем, — розповідає «УМ» Петро Ющенко. — Він сказав, що наведе порядок. Запевнив, що поки виставка експонуватиметься в Українському домі, потім перебазується в «Мистецький арсенал». Я йому вірю. Але знаю, що в нього багато інших обов’язків...»
Ще два роки тому стіни приміщень ніяк не використовували. Коли влаштовували «традиційні» промтоварні виставки–ярмарки, кожна фірма відгороджувалася шторками. Дизайнери Національної галереї портретів видатних українців «Українці в світі» задекорували стіни, налагодили кріплення. Картини можна було завісити шторками або швидко зняти, якщо захід у стінах «Дому» чимось не відповідав змістові галереї.
Поспіх в «очищенні» стін Українського дому від портретів видатних українців можна пояснити, можливо, тим, що до приїзду московського патріарха Кирила тут влаштували православну виставку–ярмарок «Всія Русь» та фотовиставку «Свята Русь» під девізом «Народи Росії, Білорусі, України Богом рівні і єдині». Тут виставляють вироби ремісників та іконописців і продукцію видавництв РПЦ, що не надто шанує багатьох видатних українців. Можливо, по завершенні візиту патріарха РПЦ (а він поїхав позавчора) портрети видатних співвітчизників повернуться в експозицію Українського дому?
Ореста СЛАВИЧ