Міністерство внутрішніх справ погодило з Державним комітетом з питань регуляторної політики та підприємництва законопроект, який передбачає відмову від використання печатки як дозвільного документа. Скасувати печатку як обов’язковий атрибут ведення діяльності обіцяють вже у вересні, коли документ подадуть на узгодження до Кабінету Міністрів. Звідти він потрапить на стіл народним депутатам, які й повинні законодавчо оформити зміни. «Головна мета ліквідації такого анахронізму як печатки, від якої давно відмовилися у Європі і яку там використовують, швидше, як інформаційний документ, — економія коштів», — пояснив «УМ» заступник голови Держкомпідприємництва Сергій Третьяков.
За словами чиновника, окрім того, що МВС має видати дозвіл на її виготовлення, ще 400 гривень підприємці повинні заплатити за саму печатку. «При цьому гарантії, що печатку не підроблять, МВС не дає. Окрім того, це нововведення також дає можливість відмовитися і від друку дуже дорогих бланків суворої звітності», — каже пан Третьяков. Тож якщо законопроект набере необхідну кількість голосів у Верховній Раді, печатка стане лише інформаційним атрибутом. Причому не тільки для підприємців, а і в органах державної влади. У Держкомпідприємництві вважають, що такий крок допоможе зменшити бюрократичну тяганину під час оформлення тих чи інших документів. «Достатньо буде лише підпису керівника. Також на бланку значитиметься ідентифікаційний номер або номер ліцензії, за яким через відкритий Єдиний державний реєстр фізичних чи юридичних осіб кожен охочий зможе перевірити, чи відповідає дійсності зазначена на листі інформація».
«Ліквідувати печатки, — на мою думку, не дуже добра ідея. Адже на початку 1990–х років до такої практики уже вдавалися, що пізніше призвело до визнання маси договорів недійсними, — пригадує у коментарі «УМ» спеціаліст з економічних питань Аліна Шолохман. — Пізніше Мін’юст повернув печатки. Тому, якщо ми вже це проходили і воно закінчилося погано, — навіщо знову повертатися?». Не погоджується пані Шолохман і з трактуванням, що виготовляти печатки не вигідно, оскільки їх теж підробляють. «Нині й гроші штампують на принтері, але це ж не означає, що ми відмовимося від грошових знаків. Що ж до Єдиного реєстру, то, впевнена, таке внесення у нього документів призведе до великої плутанини. Адже, по–перше, кожен документ із часом може мати доповнення, які теж доведеться вносити до Єдиного державного реєстру фізичних і юридичних осіб. По–друге, який підприємець захоче, щоб до інформації про підписання якоїсь угоди мали доступ усі, кому заманеться?».