Найбільший у Європі танцювальний фестиваль обернувся трагедією, яка вразила не лише Німеччину, а й увесь світ. Замість розважитися, близько 400 людей минулої суботи потрапили до лікарні, а ще для 19 «вечірка» завершилася летальним кінцем.
Як і щороку, починаючи з 1989–го, на техно–сейшн Love Parade («Парад кохання»), участь у якому беруть найкращі виконавці музики техно, з’їхалися гості з усіх куточків планети. До 2007 року «Паради кохання» відбувалися в Берліні, але мешканці столиці скаржилися на те, що галасливі технофани їм надокучають, отож три роки тому дійство вирішили перенести в басейн Рура. Ще тоді противники цього рішення наголошували, що невеликі міста не зможуть приймати такий грандіозний фестиваль, але до їхньої думки не прислухалися. І справді, 2007–го «Парад» із 1,2 мільйона учасників успішно відбувся в Ессені, а 2008–го 1,6 мільйона без проблем пофестивалили в Дортмунді. Минулорічну імпрезу в Бохумі було скасовано, тому цього року «технарі» сподівалися на повну відірватися в Дуйсбурзі.
До 500–тисячного міста приїхало близько 1,4 мільйона шанувальників музики й танців. А на майдані старого товарного вокзалу, де відбувався фестиваль, навіть «стоячи одне в одного на голові», могло розміститися не більше 400 тисяч.
Пройти до цього танцмайданчика можна було тільки через вузький тунель. 24 липня приблизно о 18:00 за місцевим часом у ньому зіштовхнулися два людські потоки: тих, хто ще тільки намагався потрапити на майдан, і тих, хто, встигнувши переконатися в тому, що там панує жахлива тиснява, рушив цим же тунелем на вихід. Евакуаційні виходи з тунелю були зачинені, натовп напирав, спалахнула масова істерія та паніка. Ті, хто ще залишався назовні перед самим входом до підземної душогубки, намагалися вилізти на високі загороджувальні паркани з боків, аби натовп не заніс їх у смертельну пастку. Декому це вдавалося, інші зривалися й падали з майже дев’ятиметрової висоти просто під ноги юрби.
Серед 19 загиблих, окрім німців, є й іноземці — громадяни Австралії, Італії, Голландії та Китаю, всі віком від 20 до 40 років. Понад 340 людей отримали досить тяжкі поранення, ще кілька сотень відбулися саднами, подряпинами й синцями. Фатальних наслідків могло бути менше, якби лікарі змогли вчасно надати допомогу пораненим. Але вся територія довкола була забита людьми, і медикам не вдалося швидко пробратися до епіцентру трагедії.
А поки одні «фестивальники» гинули в тунелі, інші й далі веселилися перед сценою: побоюючись іще більшої паніки, організатори вирішили не зупиняти дійство. Танці припинилися аж по 23–й — уже після того, як після відкриття аварійних виходів тунель розвантажили, а поранених і загиблих вивезли.
Німецькі ЗМІ покладають вину за трагедію на організаторів фестивалю та правоохоронців, які мали гарантувати безпеку. Шеф поліції Дуйсбурга Детлеф фон Шмелінг учора заявив, що вини поліції в суботніх подіях немає: «Натиск юрби був не настільки сильним, щоб неминуче призвести до такого нещастя», — цитує поліцейського начальника агенція «Рейтер».
Головний організатор та ідейний натхненник «Параду кохання» Райнер Шаллер у неділю на спеціальній прес–конференції сидів, втупившись у стіл, і майже не піднімав очей. «Ми зробимо все можливе, щоб допомогти з’ясувати причини трагедії, — запевнив Шаллер. — «Парад кохання» завжди був мирним і радісним фестивалем. Але все це було затьмарене вчорашніми подіями. У пам’ять про це горе ми більше ніколи не проводитимемо таких фестивалів».
Канцлер Німеччини Ангела Меркель та президент Крістіан Вульф розпорядилися ретельно розслідувати причини суботнього нещастя й знайти винуватців та висловили співчуття родинам загиблих і постраждалих. Співчуття висловили також голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу і лідери багатьох країн світу.
...За страшною іронією долі, гаслом «Параду кохання» було Dance or Die («Танцюй або помри») — це назва однієї з найпопулярніших у Німеччині груп у стилі техно. На місці трагедії залишилося лежати багато значків і плакатів із таким написом, а німецькі газети переінакшили назву фестивалю на «Парад смерті».