У земляків Президента Януковича увірвався терпець. Як уже повідомляла «УМ», працівники двох єнакіївських шахт «Червоний Профінтерн» та «Юний комунар», а також «Новогродівської–2», які з квітня не отримують заробітної плати, у разі невиплати заборгованості мають сьогодні розпочати страйк. Ці підприємства — на стадії ліквідації, й на кожному з них працює близько 150 гірників, середня ставка яких складає від 800 до 1000 гривень.
Після попередження про ймовірний страйк влада ніби вмовила шахтарів не зупиняти роботи й дочекатися виплат. Ще минулої п’ятниці директор департаменту бухгалтерського обліку Мінвуглепрому Леся Лесик запевнила, що гроші вже переведено на рахунки підприємства. Проте на 10 годину понеділка, коли казначейство відкрило рахунки, з’ясувалося, що на рахунки ні вугільних підприємств, ні ДП «Горлівська дирекція з ліквідації шахт» і ДП «Донецька дирекція з ліквідації шахт», до яких входять згадані шахти, кошти не надійшли.
«У неділю на «Червоному Профінтерні» ледь не виник стихійний страйк. Машиністи водовідводу відмовлялися опускатися в шахту й відкачувати воду до повного погашення заборгованості, — розповів учора голова об’єднаної первинної профспілкової організації шахт міста Єнакієве, що підлягають ліквідації, Євген Астанін. — З великими труднощами керівництву підприємства вдалося умовити гірників не зупиняти насоси до вечора понеділка. Але якщо й сьогодні робітники не отримають зароблене, то вже ніякі вмовляння на них не подіють». У свою чергу, шахтарі «Червоного Профінтерну» та «Юного комунара» звернулися до Генеральної прокуратури з вимогою порушити кримінальні справи проти чиновників, винних у невчасній виплаті заробітної плати.
Наразі особливу небезпеку становить шахта «Юний комунар». У її череві, на глибині 903 метри, міститься капсула, в якій, за оцінками вчених, зберігаються продукти радіоактивного розпаду. 16 вересня 1979 року на цій шахті було проведено такий собі експеримент — ядерний вибух, нібито покликаний «витіснити» метан із підземних виробок. Екологи застерігають, що затоплення шахти може призвести до зруйнування капсули, а отже, й до радіоактивного забруднення підземних вод, що стане джерелом радіації для всієї Донеччини. До речі, на інших 107 підприємствах вугільної промисловості, які раніше входили до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», ситуація з виплатою зарплат аналогічна.