Півроку тому, заганяючи міськводоканали під дах загальнообласного водопостачального монополіста «Луганськвода», автори проекту не скупилися на обіцянки поліпшити, покращити, збільшити... Зокрема, покращити стан розрахунків: за воду — з клієнтами, за спожиту електроенергію — з «Луганським енергетичним об'єднанням». Оскільки, як уже не раз повідомлялося, останнє вкрай незадоволене тим, як з ним розраховуються водопостачальники. Остання домовленість між двома монстрами обласного масштабу, досягнута за сприяння облдержадміністрації, виглядала так: електропостачання не відключатимуть, якщо «Луганськвода» платитиме мінімум на рівні 60 відсотків.
Не можна сказати, що водопостачальники геть нічого не зробили в цьому напрямі. Скажімо, вони суттєво збільшили тарифи на воду для промисловості; сьогодні триває активна робота з «оптимізації» тарифів для населення... Результати цієї активності уже відчули мешканці краснодонського «крила», як назвав це відгалуження заступник гендиректора «Луганськводи» Михайло Павлик: «Це Ровеньки, Свердловськ, Краснодон, Молодогвардійськ, Суходольськ, прилеглі селища — зараз усі наші об'єкти тут знеструмлені. Природно, подача води припинилася. Є такі попередження від енергосистеми і по півночі, і по заходу області. Уже відключено частину об'єктів невиробничого призначення — контори, ремонтні майстерні, і є попередження, що буде відключатися й виробництво».
Чи треба пояснювати, що виною всьому — гроші. Точніше їх відсутність. Зокрема, у квітні компанія спожила електроенергії майже на 5 млн. грн., а заплатила енергетикам усього мільйон. Більше не могла фізично: її надходження за цей же період склали усього 3,5 млн. Платити не хоче ні населення, ні підприємства, ні, тим більше, вцілілі міськводоканали. За словами Павлика, Алчевський міськводоканал розрахувався на 22%, Краснодонський — на 8%, Ровеньки — на 21% тощо. «Рекордсменом» можна вважати Свердловськ. Місто розрахувалося лише за одну соту частину спожитої рідини. Окрім міськводоканалів, серед «лідерів» — теплопостачальники та вугільні підприємства. А загалом дебіторська заборгованість компанії «Луганськвода» складає на кінець місяця 22 мільйони гривень. Рівень проплат — 29%. На цьому тлі 40 відсотків проплат від населення виглядають більш-менш пристойно.
«Луганськвода» у свою чергу готується до репресій щодо власних боржників. «Підготовлено і направлено нашим споживачам — я маю на увазі юридичних осіб — десь 150 — 160 претензій, оформлено близько 16 позовів до суду на суму 2,8 млн. грн., і цей процес у нас зараз наростає. Ми щодня оформлюємо десь до 3-4 претензій». Про це повідомив уже інший заступник генерального — Валерій Григоренко, який опікується збутом. Чи буде цей різновид «політики батога» ефективним, питання відкрите. Свого часу, з приходом нинішнього «генерала» Віктора Скоблікова до керівництва вже померлого (юридично) луганського міськводоканалу, в обласному центрі довго тривала показова екзекуція злісних неплатників; місцеве телебачення мало не щодня демонструвало кадри, на яких посланці Скоблiкова пірнали в колодязі з газовими різаками, а закадровий голос із задоволенням розповідав, як сприятливо впливала екзекуція на запеклого боржника... Тепер, виявляється, рівень сприятливості складає лише сорок відсотків. При необхідному мінімумі — шістдесят.
...Далі — Стаханов (точніше, вся стахановська група — міста Брянка, Первомайськ, Кіровськ), потім — Алчевськ, а там і обласний центр залишаться без води. Якраз до початку літньої спеки. Що тоді люди казатимуть міському керівництву, яке виявилося настільки безголовим, що віддало контроль за водопостачанням міста області. Якби ще в добрі руки, а тут...