Укотре «конфлікт» хіджабу й паспорта, що з січня тліє в Україні, обговорили близько 800 жінок днями в Сімферополі на конференції «Актуальні проблеми мусульманки в сучасному демократичному суспільстві». Про це повідомляє радіо Бі–Бі–Сі. Жінок тривожить, що ЗМІ чимраз нав’язливіше формують у громадськості образ мусульманок як «пригнічених» та «безправних» істот, а саму релігію змальовує як джерело ненависті й терору. Жінки наголошували, що ті, хто обстоює для сповідниць ісламу «право на вільне від хустки життя», не питають думки про це в самих жінок. Конференцію організувала мусульманська громада «Давет» без погодження з Духовним управлінням мусульман Криму.
Нагадаємо, що наприкінці січня розпочався судовий процес за позовом 25–річної мешканки Бахчисараю Сусанни Ісмаїлової до МВС через відмову вклеїти до паспорта фото у хіджабі. Відтоді її адвокат отримав близько 1000 подібних заяв від мусульманок із Криму, Донецька, Запоріжжя, Києва, Харкова й Луганська. Згодом земляцтво кримських татар Києва звернулося до Духовного управління мусульман Криму з проханням посприяти у вирішенні питання про право мусульманок фотографуватися на паспорт у хіджабі.
Хіджаб — це хустка, що закриває голову і шию, при цьому обличчя жінки залишається відкритим. Його носіння прописане релігією. Вважається, що таким чином жінка є захищеною від того, що її оцінюватимуть лише за мірою сексуальної привабливості. Відповідно, правовірні мусульмани поряд із такою жінкою матимуть змогу досягати вершин духовності, не опускаючись до тваринних інстинктів. Щодо паспорта, то жінки пояснюють: коли фото з непокритою головою розглядають чужі люди, це розцінюється як гріх. Працівники МВС, у свою чергу, вимагають однакового «стандарту» фото в паспорті для всіх громадян.
Поки що вимоги і протести мусульманки обіцяють формувати лише на юридичному полі. На мітинги, як ісламістки в Європі, виходити не збираються. «Якщо в західних країнах тривають мітинги, то це тому, що там мусульманки пройшли весь шлях судів, листів першим особам держав, петиції, «круглі столи» тощо і зустрілись з ігноруванням проблеми, — сказала в інтерв’ю Бі–Бі–Сі голова ліги мусульманок «Ансара» Лутфіє Зудієва. — Мітинги — це вже крайня точка. Ми поки що будемо намагатися донести до органів державної влади важливість цього питання».