У Кіровоградському обласному художньому музеї відкрилася виставка мистецької спадщини письменника та державного діяча Володимира Винниченка. Приурочили її до 130–річчя з дня народження першого прем’єр–міністра України, який до всього був іще й непоганим художником.
Головну частину експозиції складають картини, які належать пензлю Винниченка: це 19 творів із зібрання Інституту літератури імені Тараса Шевченка, написані у 1929—1930 роках, а також твори, які в квітні цього року передала в Україну на довічне зберігання Українська вільна академія наук (Нью–Йорк). На виставці, крім полотен самого Винниченка, представлені також роботи Миколи Глущенка та інших художників. Крім того, в експозиції виставлено особисті речі письменника, які зберігаються у Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї: годинник, портмоне, печатка тощо. Також відвідувачам представили прижиттєві видання творів Володимира Винниченка.
У відкритті виставки взяли участь представники адміністрації Президента України, Міністерства культури і туризму, Державної митної служби, а також ініціатори повернення творів — співробітник Інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАН України Сергій Кальченко та професор Національного університету «Києво–Могилянська академія» Володимир Панченко.
Мистецька спадщина Володимира Винниченка — трохи більше 100 картин, написаних у межах 1925—1939 років — довгий час зберігалася в Українській вільній академії наук у США. За заповітом вдови письменника Розалії Яківни, усі твори мають бути повернені в Україну за умови, що вона стане незалежною державою. Перші картини було передано в 2000 році, наступні — у 2002–му та в квітні 2010 року.
Маргарита ДИМИТРОВА