Київська влада загорілася черговим проектом. Цього разу на думці в можновладців створення муніципальної лікарняної каси. За їхнім задумом, це буде така собі страхова компанія для киян. Її вкладники щомісяця робитимуть внески: від 100—150 гривень для звичайних смертних до 30 гривень — для пільговиків. А за це з лікарняної каси, у разі хвороби її члена, оплачуватимуться для нього ліки та інші витратні матеріали. Причому «розгулятися» можна буде аж на 50 тисяч гривень на рік.
Як розказав «УМ» заступник голови комісії охорони здоров’я та соціального захисту Олександр Пабат, нововведення має стати перехідною ланкою між «умовно–безкоштовною» медициною та страхуванням здоров’я: «Нині медичне страхування повільно розвивається в Україні, люди здебільшого не довіряють цим компаніям. Лікарняні каси можуть стати дієвою альтернативою страхуванню».
Перспективи малюються запаморочливі: ліки можна буде закуповувати одразу на виробництві, за гуртовими цінами, без торговельних накруток у комунальній фармацевтичній компанії «Фармація». Крім того, для влади це ще один спосіб попіклуватися про «любих бабусь». «Це своєрідна фінансова допомога, але з чітким призначенням. Бо ж якщо людині просто дати гроші, вона ж може їх і на пляшку витратити», — пояснює Олександр Пабат. На 70% каса буде фінансуватися бюджетом, а решту туди донесуть уже самі хворі.
Утім про термінове створення кас говорити ще зарано, спочатку ідею хочуть «обкатати». «Необхідно перевірити механізм їх функціонування в масштабах мікрорайону, можливо, району, щоб зрозуміти, чи доцільним є запровадження такого типу медобслуговування в Києві», — каже голова комісії охорони здоров’я та соціального захисту Алла Шлапак. Наразі депутати прийняли за основу проект рішення про запровадження лікарняних кас у столиці. На документ чекає фахове доопрацювання в комісії, лише після цього його винесуть на затвердження сесією Київради.
А от лікарі не поспішають розділити ентузіазм київської влади: «Ідея, звісно, добра, але не зрозуміло поки, на чиї плечі кинуть справу управління цими касами. Додаткових людей наймати навряд чи будуть, а значить — займатися цим потрібно буде нам, лікарям. І ніхто не запитає, чи є в нас для цього сили та час», — розповіла «УМ» завідувач відділення київської поліклініки Тетяна. А от хірург Сергій, що працює в одній з київських лікарень, просто не вірить у прозорість цього задуму: «Я думаю, що більшість цих фондів підуть на «відкати», іншу корупцію. Ну не може наша влада створювати таку касу не для того, щоб згодом запустити туди руку по лікоть. Як це на нас вплине, подивимось. Не дуже хотілося б, щоб каси втручалися в роботу лікарів».
Ідея альтернативного медичного страхування для України зовсім не нова. За інформацією асоціації працівників лікарняних кас, зараз в Україні працює близько 220 таких організацій, причому 60% із них зареєстровані як благодійні фонди. Їхніми послугами користуються 750 тисяч осіб. Одна з найбільших лікарняних кас працює з 2000 року в Житомирській області. Тут зареєстровано майже 200 тисяч членів. За десять років жителі тут отримали ліків майже на 80 мільйонів гривень.