«Допомога» мера киянам
Дозвіл на будівництво чотирисекційного будинку з паркінгом і двома підземними поверхами на Пейзажній алеї (неподалік Десятинного провулку) МЗС отримало ще три роки тому. Починаючи з 2004 року, МЗС робило все, аби узаконити забудову території, яка входить в охоронну зону ЮНЕСКО і належить заповідникам «Град Володимира» і «Заповітний Київ». І МЗС таки свого домоглося, ними був отриманий останній необхідний дозвіл — з Інституту археології.
Важливий момент: ще на останній перед черговими виборами сесії у березні 2006–го Київрада розглядала проект рішення про заборону відведення під забудову території Пейзажної алеї. Тоді свої підписи в підтримку такого рішення поставили майже півтори тисячі киян. Прокуратура теж визнала виділення ділянки під будівництво незаконним. Але будівництво все ж розпочалося.
Коли на Пейзажній установили паркан, почався активний супротив місцевих мешканців та активістів громадянської ініціативи «Збережи старий Київ»: паркан зруйнували і віднесли до приміщення МЗС, котлован засипали. У цей час ішла передвиборча боротьба кандидатів на пост мера Києва, і тоді ситуацією зацікавився Леонід Черновецький. Він особисто побував на Пейзажній алеї, зустрівся з протестувальниками і пообіцяв допомогти. Черновецький видав розпорядження про зупинення будівельних робіт. Крім того, він запропонував громаді знайти людину, яка могла б представляти інтереси людей і Київради у судах. Розпорядженням міського голови такі повноваження отримала Марина Соловйова — юрист, яка вже п’ять років займається питаннями неправомірної забудови столиці.
Але після перемоги Черновецького на виборах Соловйова стала для Київради непотрібною і довіреність мера відкликали. Відповідне розпорядження підписав Олесь Довгий. Про те, що адвокат «неналежно представляє інтереси Київської міської ради у судах», представники київської влади навіть не повідомили Марину. Про нього адвокат дізналася на одному із судових засідань від третьої сторони.
Замість багатоповерхівки — зебри–фонтани й коти–багатоніжки
Однак відстояти Пейзажну алею Марині Соловйовій усе ж вдалося. Рішенням Верховного Суду забудова була визнана незаконною, касаційну скаргу забудовників відхилили, і тодішнє керівництво МЗС було вимушене публічно відмовитися від будівництва.
У листопаді минулого року на честь цього на Пейзажній було урочисто відкрито ландшафтний парк. Чудернацьких тварин (усього — з десяток кольорових скульптур, два фонтани і два довжелезні коти на стінах гаражів) для нього створив скульптор Костянтин Скретуцький, автор відомого в Києві пам’ятника «Їжачок в тумані». До облаштування парку також долучилися журналісти, громадські діячі, співак Олег Скрипка, актриса Ольга Сумська, композитор Юрій Рибчинський, тележурналіст Ігор Добруцький.
Про той день згадує мешканка Десятинного провулку Діна Соломонівна Герцрікен: «Це було справжнє свято перемоги, героями якого були всі ми — сусіди, активісти, небайдужі кияни, громадські діячі. Приємно, що знайшлося багато свідомих людей, нам вдалося мільйон гривень зібрати на цей парк — здавалося б, нереальна сума... І хоч ми знали, що це ще не кінець, і спокою нам не даватимуть, вірилося в краще».
«Гідні» наступники з «команди професіоналів»
І справді, спати спокійно сусідам довелося недовго. Міністерство закордонних справ нинішнього уряду продовжує справу, розпочату своїми попередниками. Причому впевнено і послідовно, всупереч заявам Прем’єра Азарова про необхідність впорядкування ситуації з забудовою в історичній частині міста. Зацікавленість Міністерства очевидна: мешканці Пейзажної алеї говорять, що в них є список «щасливчиків», які мають отримати квартири в новому будинку МЗС. Першим у списку з чотирикімнатною квартирою начебто значиться чинний міністр Костянтин Грищенко.
У цій ситуації вигідну для МЗС позицію обрала Київрада: вже четвертий раз до порядку денного вноситься питання щодо припинення права постійного користування земельною ділянкою на перетині провулку Десятинного і Пейзажної алеї, але щоразу для прийняття такого рішення не вистачає голосів.
Ще 29 квітня цього року була можливість остаточно поставити крапку у справі скандальної забудови. Профільна комісія Київради дала позитивний висновок на відповідний проект рішення. Але під час засідання Олесь Довгий зачитав лист від міністра Грищенка і зняв з порядку денного це питання, бо нове керівництво міністерства «уважно вивчає питання використання даної ділянки, у тому числі й щодо можливого використання її під будівництво».
«Табачник порівняно з Грищенком — цілком адекватна людина»
За цих обставин Марина Соловйова намагається не втрачати оптимізму: «Люди засипали котлован, виграли суд, влаштували таку красу для всього міста! Невже ви вірите, що після цього вони дозволять тут знову розпочати будівництво? — говорить Марина. — Якщо кияни будуть такими ж рішучими і свідомими, парк забрати не вдасться нікому. Головне — не проявляти байдужості».
А от мешканець Десятинного провулку Олександр Бобир, з яким нам вдалося поспілкуватися, не стримував свого обурення і тривоги: «Табачник, якого зараз усі так клянуть, порівняно з Грищенком — іще цілком адекватна людина! Костянтин Грищенко поводиться як таліб, що руйнує статуї Будди в Афганістані. Як така людина може представляти Україну в світі, якщо він у своїй державі займається відвертим вандалізмом? Куди дивиться Янукович? У нас є інформація, що міністр планує за будь–яку ціну почати будівництво до вересня. А зараз літо, люди на відпочинку, їх зібрати на акції важко... Боюся, тепер протистояти буде ще важче, ніж коли вперше паркан ламали».