До цього списку переможців Всеукраїнського конкурсу «Національні дерева України» ввійшли 17 видатних зелених велетнів, серед яких дуби, липи, олива і фісташкове дерево в Криму. Загалом Україна може пишатися своїми деревами. У нас досі ростуть дуби, в крону яких ховав свої малюнки Тарас Шевченко. В особливій пошані на Львівщині зростає липа, під чиїми вітами перепочивав у поході Богдан Хмельницький. Нині селяни не просто обгородили її, а й почепили на стовбурі ікону Матері Божої та вишиті рушники. Тож саме це дерево й посіло перше місце у номінації «Меморіальне дерево».
Водночас найстарішим насадженням визнано оливу в Криму, якій уже «стукнуло» 2 тисячі років. Майже загиблий запорізький дуб став переможцем у номінації «Історичне дерево». А найкрасивішим визнано дуб Грюневальда у столиці. Сергій Шнайдер, волонтер Київського еколого–культурного центру, каже: «Працюючи з багатовіковими деревами, відчуваєш якусь дивовижну енергетику. Здається, ніби вони мають щось сказати, переповісти всі легенди, що чули, розказати про події, що відбувалися біля них. Але мовчать, і якщо суспільство не задумається над проблемою їхнього збереження, вони так мовчки і помруть».
«Маємо надію, що проведений Мінприроди конкурс допоможе громадськості збагнути всю цінність, яку несуть у собі ці велетні, зберегти їх на радість майбутнім поколінням і на користь самим рослинам. Адже під час проведення конкурсу траплялися ситуації, коли люди просто не розуміють, яке диво росте біля них, обдираючи його кору або й узагалі спилюючи», — додав голова еколого–культурного центру Володимир Борейко.
Софія КОЧМАР