Наприкінці минулого тижня в Іспанії вирували не лише футбольні пристрасті. У неділю національна збірна, кістяк якої становлять вихідці з автономної спільноти Каталонія, виграла чемпіонат світу в ПАР, а напередодні сотні тисяч каталонців вийшли на вулиці Барселони, щоб підтримати незалежність свого регіону. Демонстрацію під гаслом «Ми є народ. Ми вирішуємо» спровокувало рішення Конституційного суду, який постановив, що в Іспанії є лише один народ — іспанський. Цим самим рішенням, ухваленим два тижні тому, КС Іспанії також скасував кілька параграфів каталонського автономного статусу. Тому участь у позавчорашній демонстрації взяли не лише звичайні барселонці, а й голова регіонального уряду Каталонії, соціаліст Хосе Монтілья.
Судді Конституційного суду висловилися, зокрема, проти утворення незалежного каталонського судочинства. І визнали таким, що суперечить Конституції, надання в регіоні каталонській мові першості перед іспанською в освіті та місцевих адміністраціях.
Та найбільше суперечок і обурення викликала заява суду, якою він визнає каталонців народом, але із зазначенням, що «це не має жодних правових наслідків». Регіональний парламент у Барселоні схвалив регіональний статус Каталонії у вересні 2005 року. Ним передбачалася більша політична та фінансово–економічна незалежність регіону від центрального уряду в Мадриді. 2006 року цей статус затвердили національний парламент Іспанії та самі каталонці на референдумі. Але консервативна опозиційна Народна партія оскаржила цей документ у Конституційному суді як такий, що загрожує цілісності Іспанії.
Маніфестанти пройшли центром Барселони під каталонськими прапорами, скандуючи гасла про незалежність. Дехто тримав плакати з написами каталонською мовою Adeu Espanya («Прощавай, Іспаніє»). Або англійською, щоб було зрозуміліше міжнародній спільноті — Good bye Spain та Catalonia the next state of Europe («Каталонія — наступна нова держава в Європі»).
Утім радикальні вимоги про негайну незалежність від Іспанії підтримували не всі учасники демонстрації. Багато хто лише вимагав для Каталонії — економічно (і «футбольно») найсильнішого регіону країни — ширших автономних повноважень та скасування вердикту Конституційного суду. За попередніми оцінками поліції, участь у демонстації взяли 1,1 мільйона осіб, повідомляє іспанська інформагенція EFE.