Учора зранку в Каневі бригада робітників почала знімати верхній шар землі з могили Тараса Шевченка. Робітники запевняють, що є співробітниками МНС із Севастополя, які займаються протизсувними роботами. «Проблема ерозії ярів на Тарасовій горі є, але не на могилі Кобзаря. На такі роботи у цієї бригади немає ліцензії, котру повинні видавати Мінрегіонбуд та Мінкультури. Все це мають робити тільки реставратори», — обурюється Ігор Ліховий, колишній генеральний директор Шевченківського національного заповідника і міністр культури.
Він стверджує, що розмовляв на цю тему зі спеціалістами проектного Інституту «УкрНДІпроектреставрація», які з 2003 року є генеральною проектно–підрядною організацією з реконструкції меморіалу Шевченка на Тарасовій горі. Вони нібито заявили, що проектне завдання на реставраційні роботи на могилі Шевченка тільки відправили на затвердження до Черкаської облдержадміністрації, котра є замовником реконструкції. А сам проект ще не розроблявся, і дослідження стану могили Шевченка — пам’ятки національного значення — не проводилося. «То які роботи до прийняття цього рішення можуть тут відбуватися?» — дивується Ліховий.
За його словами, пам’ятник на могилі поета було поставлено в 1939 році тимчасово, терміново, поспіхом і до дати — 125 років із дня народження Тараса Шевченка. Він стоїть уже понад 70 років. Монумент має масивний постамент, виготовлений із граніту й бетону. Наразі граніт почав тріскатися, тож проводити будь–які роботи на могилі Шевченка без обстеження, затвердженої документації і зміцнення ґрунтів, — дуже небезпечно і є грубим порушенням вітчизняного пам’яткоохоронного законодавства. Окрім того, будівельники зняли всі плити перед музеєм, створивши тим самим незручності для туристів.
«На могилі Шевченка ніхто нічого не риє. Робітники частково зняли дерн, аби постелити новий. Адже той 50 років пролежав», — коментує ситуацію «УМ» генеральний директор Шевченківського національного заповідника Ігор Ренькас. Він запевняє, що більше ніяких робіт на могилі Тараса Шевченка не проводитимуть. А реконструкцію продовжать тільки тоді, коли буде готовий проект відновлення меморіалу — у третій декаді серпня.
До речі, недавно Мінрегіонбуд переказав на рахунок Управління державного казначейства в Черкаській області 13 мільйонів гривень для реставрації будівлі Музею Шевченка в Каневі.
Детальніше про проблеми реставрації Музею Шевченка читайте на стор. 11