В українських чиновників I та II категорії є всього п’ять років, аби вивчити бодай одну іноземну мову. До того ж не українську, яка для деяких держслужбовців досі залишається іноземною, а англійську або французьку. Така вимога передбачена в пакеті законопроектів про державну службу, який розроблено з подачі Президента України Віктора Януковича. Якщо документи будуть ухвалені, то високопоставлені чиновники муситимуть вивчити мову до 2015 року.
За даними заступника начальника Головного управління держслужби Андрія Вишневського, на сьогодні в центральних органах виконавчої влади англійську або французьку знають не більше 5% держслужбовців. Хоча знання іноземних мов потрібне їм для ведення переговорів. Задля вивчення мов організовуватимуть спеціальні курси.
Але, визнаючи власну «без’язикість», керівництво держави при цьому згортає освітню реформу і повертається до 11–річки! Хоча проблема незнання мов відкидає Україну далеко назад і в багатьох інших галузях. «Чому сьогодні жоден український університет не входить у топ–рейтинги світових вишів? — каже експерт із питань освіти Лілія Гриневич. — Тому що одним з основних критеріїв є індекс публікацій науковців вишу в міжнародних наукових журналах. Чому наших учених нема в цих міжнародних журналах? Тому що вони не володіють іноземними мовами! І це є наслідки освіти, яка не відповідає потребам часу». До речі, за даними «ТСН», щоб навчити одного чиновника іноземній мові, треба півтори тисячі гривень на рік. Які ми ж із вами і заплатимо зі своїх кишень у вигляді податків…
ДО РЕЧІ
Згідно із законом про державну службу, до I категорії держслужбовців належать голови урядових і неурядових державних комітетів, постійний представник Президента України в Криму та представники глави держави в областях, перші заступники міністрів, керівники адміністрації Президента, секретаріату ВР. До II категорії належать заступники керівника АП, секретаріату ВР, апарату Кабінету Міністрів, керівники структурних підрозділів секретаріату ВР та секретаріатів постійних комісій ВР, АП, апарату Кабміну, радники та помічники Президента України, Голови парламенту й Прем’єр–міністра, заступники міністрів та ін.