Влада Куби погодилася випустити з–за ґрат 52 політичних в’язнів. П’ятеро з них уже на свободі, а решту мають звільнити впродовж наступних трьох–чотирьох місяців, повідомила у своєму комюніке Кубинська католицька церква. Як запевнив кубинський лідер Рауль Кастро, звільнені дисиденти зможуть залишити Кубу й разом із членами своїх родин виїхати до Іспанії, уряд якої вже заявив про готовність прийняти всіх кубинських в’язнів сумління.
Усі 52 політв’язні належать до опозиційного руху «Група–75» і потрапили за ґрати в березні 2003 року. Це найбільша кількість дисидентів, яку звільняють із кубинських в’язниць за кілька останніх десятиріч. На думку міжнародних спостерігачів, рішення відпустити на волю таку велику групу в’язнів сумління є великою поступкою з боку комуністичної влади Куби.
Але цей крок був вимушеним, а не продиктованим міркуваннями гуманізму. У лютому цього року після тривалого голодування у в’язниці Гавани помер дисидент Орландо Сапата Тамайо. Днями з’явилося повідомлення, що на межі смерті ще один в’язень — Гільєрмо Фарінас, який також оголосив голодування. Після цього міжнародна спільнота вже не могла залишатися осторонь і почала тиснути на кубинську владу з вимогою відпустити дисидентів.
Офіційна Гавана завжди відкидала звинувачення в наявності на Кубі політв’язнів, називаючи їх найманцями США, які добиваються повалення законної кубинської влади. Але цього разу демократичний світ не обмежився словами осуду: до Гавани з конкретними вимогами приїхав міністр закордонних справ Іспанії Мігель Моратінос. Велику роль відіграло й те, що активну позицію зайняла церква, ставши на бік скривджених.
Рішення про звільнення політв’язнів було ухвалено на тристоронніх переговорах у Гавані за участі кубинського лідера Рауля Кастро, глави Кубинської католицької церкви кардинала Хайме Ортеги та очільників МЗС Куби й Іспанії Бруно Родрігеса та Мігеля Моратіноса.
А тим часом міжнародні правозахисні організації нагадують, що, незважаючи на обіцянку звільнити 52 політв’язнів, у кубинських в’язницях залишаються ще приблизно 100 дисидентів.