На розі вулиць Чорновола та Соборної у центрі Рівного чи не щодня можна побачити дивного чоловіка, який представляється як «священик Московського патріархату», зі скринькою для збору пожертв на будівництво церкви буцімто в селі Богдашів Здолбунівського району. Коли ж викладач Рівненського інституту слов’янознавства Київського славістичного університету 83–річний Тихон Сніцаревич повертався опівдні з поліклініки додому, він не утримався від нагадування людині в чорній рясі про те, що його духовний наставник — предстоятель Російської церкви Кіріл — носить на руці годинник вартістю 35 тисяч євро.
«Я зробив йому лише коротке зауваження, — стверджує Тихон Сніцаревич, — а потім пішов і вже віддалився на кілька кроків. Проте відчув сильний удар у голову та впав». Як пізніше з’ясувалося його вдарив валізою–дипломатом той самий чоловік «у чорному». Повернувшись додому, Тихон Сніцаревич викликав швидку допомогу та звернувся до міліції.
Це не перший випадок у Рівному, коли особи, які збирають кошти «на будівництво чи ремонт храмів», конфліктують із законом. Навесні у жінки, яка видавала себе за дружину священика, котрий має приход на Житомирщині, і «била поклони» перед рівненським автовокзалом, виникли проблеми з правоохоронцями через те, що «попадя» не гребувала лайкою та прокльонами на адресу перехожих та кидала каміння в авто місцевих таксистів.
Утім конфесійні проблеми у Рівному мають глибший характер. Нещодавнє засідання Рівнеради розпочалося церковним співом та читанням молитов і протестними вигуками. Причина протистояння — ділянка землі на вулиці Київській, яку рівненці знають як Пагорб Слави. Керівник місцевого Руського культурного центру Михайло Кириллов ініціював питання про будівництво на цьому місці храму Олександра Невського, а також духовного комплексу, який включатиме кафедральний собор, культурний центр і музей Волинського православ’я.
«Канонічному православ’ю на Волині вже 1021 рік, а останні 18 років у Рівному віруючі не мають основного храму, місця, де могли б помолитися, очиститися духовно, об’єднувального фактору», — стверджує депутат міської ради. За його словами, виділити землю під будівництво храму обіцяв ще колишній міський голова, адже громада просила про це з 2002 року. Перший камінь мав би закласти патріарх Кіріл під час свого візиту в Україну.
Іншу позицію займають прихильники Київського патріархату: «Ми проти російської експансії на українській землі, в тому числі й через церкву, яка устами свого патріарха взагалі не визнає існування українців як окремої нації», — наголосила голова РОО УНП Світлана Ніколіна, яка представляє другу сторону конфлікту.
Зрештою депутати Рівнеради це питання відклали на довивчення. «Неминучість місцевих виборів призведе до того, що пікетів під стінами Ради буде ще більше. Така специфіка, — зазначив міський голова Рівного Володимир Хомко. — На жаль, упродовж наступних чотирьох місяців будуть і крики, і гасла. Та й тема храму — зайвий привід про себе заявити».