«Участь України в Єдиному економічному просторі є демонстрацією моральної та юридичної готовності правлячого режиму здати національні інтереси російським інтересам», — так вважають активісти Конгресу української інтелігенції, які зібралися у суботу в Будинку вчителя. Перед зовнішньою загрозою і небезпекою бути знищеними як клас вони вирішили знову згуртуватися, щоб дати відсіч антиукраїнським силам. Нагадаємо, що КУІ виник із розширеного засідання Спілки письменників України восени 1995 року, коли з приходом Леоніда Кучми до влади українські інтелігенти зрозуміли, що час згуртовуватися проти згортання державницьких інтересів в Україні.
На зібранні народний депутат Іван Драч констатував, що влада знову діє супроти «українського серця», відтак знову настав час «відродити повнометражний Конгрес української інтелігенції». Адже проти справжньої української еліти, зазначив Іван Федорович, «структурується по всіх областях «Інтелектуальний форум ХХІ століття», за яким стоїть народний депутат Богдан Губський», учасники якого, часто люди влади, народні депутати і державні чиновники, вважають себе справжньою українською інтелектуальною елітою. А ті сили, які «протистоять режиму як такому», вважає Драч, дуже невміло працюють з людськими громадами — інтелігентами, учителями, науковцями, військовими.
Відомий літературознавець Анатолій Погрібний оцінив нинішній стан справ як війну влади з власною інтелігенцією і з європейським вибором України. «Чим далі, тим влада все більше і більше на рівні Президента, інших структур просто воює проти самої ідеї побудови в Україні нормальної європейської національної держави», — відзначає він.
Загалом нормальна влада не воює з інтелігенцією. Нормальна влада прислуховується до інтелігенції, а в нас же нагнітають антиукраїнську атмосферу. «ЄЕП, грубе втручання Російської Федерації у внутрішні справи України, а Голова Верховної Ради Литвин і наш Президент на витяжку стають і кажуть, що дійсно іде пригнічення російськомовного населення, — додає Анатолій Григорович. — Сама ця ситуація, самі ці дії антиукраїнської влади штовхають нас до дій у відповідь. Ми абсолютно точно розуміємо, що з цією владою, яка є, жодних ні культурних, ні економічних, ні військових, ні інших питань не вирішимо. Тому не випадково на цьому зібранні звучить теза про зміну влади, про прихід нового Президента».
На одного українця в Українi друкують 0,49 книжки, тоді як на одного росіянина — 3, поляка — 9, а німця — 19. При цьому лише кожна 59-та книжка виходить українською мовою, констатував почесний гість зібрання лідер «Нашої України» Віктор Ющенко, зазначивши, що політика як така йому глибоко несимпатична, але, якщо не змінити таку владу, ситуація не зміниться. А відомий кінорежисер Юрій Іллєнко взагалі закликав зал вступати до Української повстанської армії, щоб захищатися — зі зброєю в руках.
«Скрізь у світі, коли кажуть «погром», мають на увазі протиєврейський погром. Сьогодні в Україні чиниться погром. Протиукраїнський погром. Я заявляю це офіційно. Погромників ми знаємо поіменно», — зазначив український поет, лауреат премії імені Василя Стуса Мойсей Фішбейн. За його словами, вороги України (і всередині держави, і ззовні) намагаються пересварити в Україні всіх з усіма: нацькувати кримських татар на росіян, росіян — на українців, українців — на євреїв. «Вони діють за давнім принципом — «діли і владарюй». Але розділити нас їм не вдасться. Я переконаний, що владарювати далі їм не вдасться також. Ми нічим не гірші за американців. В Америці американці всі. Незалежно від етнічного походження», — додав він.
От у такий, місцями навіть радикальний, спосіб українські інтелігенти заявили про свою готовність знову — на час — стати політиками, щоб, як на початку і в середині 90-х, відстояти право нашої держави жити в Європі, а не перетворитися на безлику складову Євразії.