Учора в столичному Вищому адміністративному суді розглядали касаційну скаргу на рішення Донецького апеляційного суду у «справі» Романа Шухевича. Утім розгляд довелося зупинити. Виявилося, що висновок про «позбавлення» Романа Шухевича звання «Герой України» став не першим рішенням Донецького адміністративного суду з цього питання. Адже у травні 2009 року цей же суд відмовив у такому ж позові тому ж таки Володимиру Оленцевичу, чий позов нині задовольнили і оскаржують у Києві. Виглядає заплутано? Насправді ж просто: справа, в якій уже раз відмовлено, не підлягає повторному розгляду. Отже, рішення Донецького суду у квітні 2010 – го є незаконним. Чому донеччанину Оленцевичу відмовили минулого року? Бо він не зміг довести, що справа нагородження Шухевича якимось чином стосується його особисто. Утім нинішній доказ його «причетності» — мовляв, «і він теж міг би бути нагороджений званням Героя», на який «клюнув» донецький суд після виборів, також не надто переконливий. У дивовижній позовній заяві Оленцевича про що тільки не йдеться — і про Монсерат Кабальє, і про пишноту жіночих грудей (!?), і про Паваротті... Найбільше — про Віктора Ющенка, найменше — про Шухевича та Бандеру. І суд ось такий позов задовольняє. «Мені Партія регіонів не заплатила ні копійки!» — ні з того ні з сього став запевняти позивач кореспондента «УМ».
«Указ Президента ніяк не применшує і не порушує особистих прав пана Оленцевича, — переконаний син головкома УПА Юрій Шухевич. — Тому йому було відмовлено». До речі, представники Шухевича не були залучені на перших етапах судового процесу. Степана Бандеру – молодшого залучили як третю сторону, однак громадянина України Юрія Шухевича навіть не сповістили про суд. Він дізнався про нього з телебачення. На розгляд своєї касаційної скарги пан Шухевич прибув до Києва зі Львова вранішнім літаком. На засіданні були також адвокати зі сторони Степана Бандери Роман Орєхов (громадянин Російської Федерації) та Сидір Кізін, представник Віктора Ющенка Наталя Кустова та кілька інших осіб, що долучилися до справи. Журналістів було дуже багато, вірогідно, тому їх і впустили до зали суду. Адже акредитуватися «змогли», як виявилося, лише представники газети «Сегодня» та радіо «Ехо Москви». Під будівлею суду зібралися громадські активісти, переважно з УНСО та «Свободи». Розгорнувши транспаранти з гаслами про Бандеру й Шухевича, вони гучно апелювали до сумління суддів.
«Ці справи є правозахисними, і питання тут не в Шухевичі та Бандері, а в тому, що система адміністративного судочинства є упередженою, — пояснив «УМ» Роман Орєхов. — Якщо у такій ситуації бачимо нахабний переступ закону, то зі звичайним громадянином не будуть і спілкуватися».
Розглядала справу суддя Раїса Ханова, що доти працювала у різних судах Донеччини, а в Києві — з квітня цього року. Вона мала вибір: закрити справу, зупинити чи продовжити розгляд по суті. Тепер, коли справа зупинена, розглянути її можуть «між своїми», без залучення протилежної сторони: тільки судді та Оленцевич із Соловйовим. Про її результати повідомлять пост – фактум. «Ми передбачали, що цей суд не зможе чи не захоче дати належну правову оцінку справі, тому звертатимемося до Верховного Суду України, аби скасувати незаконне рішення донецького суду», — запевнила журналістів представник Віктора Ющенка пані Кустова. Натомість пан Оленцевич учорашнім рішенням не розчарований. Каже, що «казки про Верховний Суд тут зайві» і що «працюватиме й надалі».