Суд із прав людини в Страсбурзі почав розгляд апеляції уряду Італії, який оскаржив минулорічне рішення цього вищого європейського судового органу про заборону вивішувати в громадських школах та інституціях розп’яття. Мовляв, це «порушує права учнів некатолицького віросповідання або атеїстичних переконань».
Цим вердиктом європейські служителі Феміди задовольнили позов фінки за походженням Соіле Лаутсі. Жінка, яка мешкає в католицькій Італії, заявила, що хоче дати своїм двом синам світську освіту, а розп’яття Христа та інші символи християнської релігії у школі цьому заважають. Зазнавши поразки в усіх судових інстанціях Італії, аж до конституційного суду, Соіле звернулася до найвищої судової установи Європи.
Для держав, які входять до Ради Європи, рішення Європейського суду з прав людини — закон. Але наказ винести з класів головний символ релігії, яка ще до 1985 року була в Італії державною, обурив тепер уже віруючих італійців. І не лише їх: апеляцію італійського кабміну підтримали уряди десяти інших європейських країн, чиї інтереси в суді репрезентує американський правник, професор університету Нью–Йорка Джозеф Вейлер. До слова, Страсбурзький суд дуже рідко приймає до розгляду апеляції на власні рішення — лише в тих випадках, коли йдеться про справді важливі для всієї європейської спільноти речі.
Судові засідання відбуваються у Великій палаті Трибуналу, де засідає 17 суддів. Як очікується, рішення буде ухвалено за кілька місяців. Цей вердикт матиме надзвичайно велике значення не лише для Італії, а й для Європи загалом, адже вплив Європейського суду поширюється на 46 країн, які підлягають його юрисдикції. Якщо суд підтримає своє попереднє рішення, це стане сигналом для початку гоніння на християнські символи в усіх країнах Старого Світу. Що остаточно покладе край багатовіковим християнським історії, духу та традиціям Європи. «Наша апеляція дасть можливість суду відновити принципи здорового глузду, адже цілком очевидно, що розп’яття не є символом, який порушує принципи світськості освіти. Я не сумніваюся в позитивному для нас рішенні», — заявила міністр Італії з європейської політики Андреа Ронкі.
Однак інші європейські експерти налаштовані не так оптимістично. Пам’ятаючи про попередні вердикти Суду з прав людини в Страсбурзі, в яких він незмінно ставав на захист атеїстів та представників сексуальних меншин, позитивний для Італії фінал розгляду апеляції є малоймовірним. Хоча так недовго дійти й до абсурду і заборонити, скажімо, гімн Великої Британії («Боже, храни королеву!») чи конституції Німеччини та Ірландії, в яких містяться безпосередні звертання та посилання на Творця.