Учора колегія Апеляційного суду столиці залишила в силі рішення Печерського райсуду від 24 червня про обрання для екс–голови Держмитслужби Анатолія Макаренка міри запобіжного заходу у вигляді арешту на два місяці. Суд також не погодився звільнити його на поруки народних депутатів або під грошову заставу.
На Феміду не вплинула група підтримки колишнього митника — до Апеляційного суду особисто приїхала екс–Прем’єрка Юлія Тимошенко, а під будівлею звільнення Макаренка вимагало близько тисячі прихильників БЮТ. Коли леді Ю вийшла з будівлі суду й повідомила рішення Феміди, натовп зустрів цю інформацію криками «Ганьба!».
Нагадаємо, Макаренка затримала СБУ в рамках порушеної справи за фактом завдання державі Україна збитків у зв’язку з рішенням Стокгольмського арбітражу за позовом компанії «Росукренерго» до НАК «Нафтогаз України». Йдеться про спірні 11 млрд. кубометрів газу, розмитненого Держмитслужбою півтора року тому за вказівкою тодішньої очільниці уряду Юлії Тимошенко. Натомість один з адвокатів Макаренка — Юрій Сухов — вважає, що його підзахисний при вилученні газу діяв за законом і контрактами, а не за вказівкою екс–Прем’єра. Саме на цьому будується захист Макаренка в суді, повідомляє газета «Дєло».
Адвокатів також обурює, що слідчі не допускають їх до клієнта в СІЗО, тож побачити його вони можуть лише в суді. Так, інший захисник Макаренка — Євген Солодко — каже, що позавчора, за день до засідання суду, слідчий змінив екс–керманичу митниці процесуальний статус із підозрюваного на обвинуваченого. Це сталося на допиті, що проходив знову ж таки за відсутності адвокатів. Макаренку інкримінують ст. 367 Кримінального кодексу — службова недбалість.
Рішення Апеляційного суду адвокати Макаренка та БЮТ збираються оскаржувати у Верховному Суді. На думку Солодка, зробити це буде непросто. «Я досі не можу зрозуміти, чим керувався Печерський суд, заарештовуючи Макаренка, — цитує адвоката УНІАН. — Я вважаю і переконаний, що це рішення безпідставне!». Водночас в успіху не має сумнівів Юлія Тимошенко, яка вважає, що судді отримали вказівку не звільняти Макаренка за жодних умов. Напередодні лідер БЮТ поставила перед Президентом Януковичем вимогу припинити кримінальне переслідування колишнього очільника ДМСУ.
А ТИМ ЧАСОМ...
Стокгольмський суд вимагає повернути компанії «Росукренерго» право транспортувати й зберігати газ в українських підземних сховищах до 2030 року. Арбітраж визнав, що НАК «Нафтогаз України» не має права розірвати попередні контракти з трейдером від 2004 року, згідно з яким РУЕ й надалі має право постачати газ українським і європейським споживачам. Обсяг закачування — 250 млрд. кубометрів газу. «Нафтогаз» практично не чинив опору в суді і був згоден із усіма претензіями РУЕ. В усіх контрактах, підписаних сторонами у 2004 році, йдеться, що рішення Арбітражного інституту Торговельної палати Стокгольма є остаточними, не підлягають оскарженню і мають для сторін обов’язкову силу.