П’ятирічна «кома» українських виробників тваринницької продукції, які свого часу в одну мить позбулися найбільшого ринку збуту, добігає кінця. З першого липня цього року Росія скасовує обмеження для українського експорту м’ясної продукції. Але, за словами голови «Россільгоспнагляду» Сергія Данкверта «тільки атестовані російською службою підприємства, які виконуватимуть умови російської сторони, зможуть експортувати як сиру, так і готову продукцію на територію Російської Федерації».
Обраних виявилося небагато. Дозвіл від росіян на експорт м’яса отримало товариство «Елітекс» (Донецьк), а ще два підприємства — птахофабрика «Снятинська нова» (Івано–Франківщина) та Миронівська птахофабрика (Черкаська область) — можуть постачати до РФ курятину. На питання «чому так мало?» «Россільгоспнагляд» відповів: Україна нині гармонізує свої правила з європейськими, а вони суттєво відрізняються від російських. Експерт із ринків збуту м’яса і м’ясопродукції асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Єлизавета Святківська пояснила «УМ»: «Насправді вітчизняним виробникам доведеться обирати, який саме ринок їх цікавить: російський чи європейський, адже поєднати одні правила з іншими напрочуд важко. Тут головне, щоб економіки не торкнулася політика: все повинно бути прозоро й зрозуміло».
А без останнього аспекта торговельні зв’язки між двома країнами не обходяться. Нагадаємо, заборона на ввезення всієї української продукції тваринництва лягла на голови українських постачальників у 2005—2006 роках, коли росіяни виявили в українському м’ясі та молочній продукції шкідливі речовини. Сталося це після перемоги на президентських виборах кандидата, якого не підтримував Кремль. Ембарго поставило деякі українські підприємства, які орієнтувалися тільки на експорт, у скрутне фінансове становище — і деякі з них за безцінь купили російські приватні структури.
Ольга БОНДАРЕНКО,
Анастасія БУЛАШЕНКО